Jak dobrać odpowiednią okładkę do wydawanej książki?

Jak dobrać odpowiednią okładkę do wydawanej książki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda książka, niezależnie od gatunku, powinna mieć charakterystyczną dla siebie okładkę. Dobierana jest ona często w taki sposób, aby zachęcić potencjalnego odbiorcę do zakupu. Do tego potrzeba odpowiednio dopasować kolory, wygląd liter oraz format. Sama okładka powinna chociaż w pewnym stopniu oddawać to, co znajduje się wewnątrz książki. Gdy zostało to już dopracowane, pozostaje tylko zająć się oprawianiem książki, czyli wybrać materiał i typ samej okładki. Jak w takim razie dobrać tą odpowiednią?

O czym pamiętać podczas wydawania książki?

Na początek trzeba się zastanowić, jaki to będzie typ książki oraz co się lepiej przyjmie na rynku. To, czy pozycja będzie obszerniejsza, czy jednak kilkudziesięciostronicowa ma ogromne znaczenie. Dla obszerniejszych książek nie są polecane okładki miękkie zszyte drutem. Ten typ jest bardziej polecany dla samych zeszytów, notatników lub po prostu krótszych pozycji, a sama produkcja jest szybka i tania.

Oprawy spiralne także nie będą najlepszym wyborem. Pomimo tego, że spirala gwarantuje wygodę podczas użytkowania, to nie jest to dobry typ okładki dla książek czy podręczników. Ją stosuje się przy wytwarzaniu notatników czy też kalendarzy.

Podobnie jest z oprawą twardą (i klejoną i szytą). Twarde okładki nadają się idealnie dla pozycji ekskluzywnych czy też limitowanych edycji. Taka oprawa jest bardzo wytrzymała, co gwarantuje znacznie dłuższy czas użytkowania.

Jednak najczęściej wybieranym typem okładki są oprawy miękkie klejone. Często wykorzystuje się je w druku powieści czytelniczych czy nawet podręczników szkolnych ze względu na małe koszty produkcji. Jak można zauważyć, odpowiednie oprawianie książek nie jest zbyt proste i oczywiste. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*