Jakie umiejętności rozwijają układanki?

Jakie umiejętności rozwijają układanki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie przez przypadek łamigłówek logiczno-manualnych zwanych zwyczajowo układankami czy puzzlami cieszy się ogromną popularnością prawdopodobnie już prawdopodobnie od czasów starożytnych. Układanie popularnych puzzli i podobnych im łamigłówek wpływa pozytywnie na rozwój zdolności umysłowych, a nawet może okazać się bardziej skuteczne niż przyswajanie wiedzy i umiejętności poprzez na przykład czytanie. Zatem jakie umiejętności rozwijają układanki?

Dobrze się składa!

Psychologowie podkreślają znaczenie zabawy układankowych jako jeden z wyznaczników rozwoju psychomotorycznego, a więc w najprostszych słowach związanego z rozwojem ruchu i myślenia jednocześnie. Stymulowanie mózgu to jedno z najbardziej ogólnych pojęć – warto więc nieco lepiej zapoznać się z pozytywami płynącymi z tego typu aktywności.

Przede wszystkim wyróżnić należy fakt, że układanie puzzli to genialny trening pamięci, dodatkowo zaś uczy logicznego myślenia. Ze względu na to, iż tego typu zabawa pobudza obszary odpowiedzialne za spostrzegawczości i zdolność różnicowania kształtów zauważyć należy, że dzięki temu dziecko ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, co w dalszej kolejności umożliwia mu rozwój zdolności technicznych i matematycznych; co zaś ciekawe wpływa to również na umiejętność kaligrafii i wysławiania się w późniejszym życiu.

Puzzle, Domino czy Pyraminx z jednej strony wymagają, a z drugiej strony ćwiczą cierpliwość i zaangażowanie dziecka w tę aktywność. Układanki pobudzają kreatywność i uczą poszukiwania rozwiązań, dając dziecku poczucie sprawczości, gdyż to właśnie dzięki nim rozwiązana zostaje dana łamigłówka. Jeżeli zaś chodzi o sprawność ruchową, to bez wątpienia jest to świetne ćwiczenie na chwytność palców czy precyzję ruchów, które ćwiczy się poprzez dopasowywania często drobnych elementów do siebie.

Wybór układanek

Jak wiadomo, ogólnie rzecz biorąc, układanki wspierają rozwój psychoruchowy. Na co zatem zwracać należy uwagę, wybierając tego typu rozrywkę dla siebie, czy chcąc podarować puzzle komuś innemu? Najczęściej stosowaną kategorią jest wiek, dla jakiego stosowna jest dana układanka. To oczywiste, iż zbyt trudny poziom nie będzie dobry dla dziecka, młodzież zaś pewnością nie zainteresuje się puzzlami przeznaczonymi dla pięciolatków. Aby uporać się z tym problemem i dopasować rozrywkę idealnie do swoich potrzeb, warto zajrzeć na stronę https://speedcube.pl/358-gry-i-ukladanki, która oferuje szeroki wybór układanek i innych gier.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*