Żywice poliestrowe – gdzie możemy się z nimi spotkać? Jak to działa?

Żywice poliestrowe – gdzie możemy się z nimi spotkać? Jak to działa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żywice poliestrowe to najbardziej powszechny, tani i uniwersalny rodzaj żywic epoksydowych. Posiadają doskonałe właściwości chemiczne, fizyczne i mechaniczne.

Czym jest niniejsza żywica?

Żywice poliestrowe epoksydowe to żywice dwuskładnikowa, składająca się z komponentu żywicy polimerowej i komponentu utwardzacza. Składnik utwardzacza zawiera reaktywny związek, który pod wpływem ciepła lub promieniowania UV reaguje ze składnikiem żywicy polimerowej, łącząc cząsteczki, tworząc niezwykle silne wiązanie między dwoma składnikami.

Najpopularniejszą poliestrową żywicą epoksydową jest żywica epoksydowa na bazie bisfenolu A (BPA), która jest wykonana z monomeru BPA i żywicy fenolowo-formaldehydowej Novolac. Inne rodzaje żywic poliestrowych obejmują formaldehyd fenolowy (PF) i uretan alifatyczny (AU).

Gdzie żywica jest wykorzystywana?

Omawiane żywice poliestrowe są szeroko stosowane w produkcji farb, lakierów, lakieru, klejów i innych produktów. W szczególności żywice poliestrowe są silnie cenione jako spoiwa do farb i lakierów. Stosuje się je również w produkcji powłok samopoziomujących i domieszek do betonu. Ponadto żywica poliestrowa jest obecna w produkcji środków do konserwacji drewna i żywic impregnacyjnych.

Struktura chemiczna żywicy poliestrowej zawiera wiele grup funkcyjnych, które mogą być chemicznie modyfikowane w celu uzyskania szerokiego spektrum produktów o różnych właściwościach.

Jak słyszymy, żywice poliestrowe mogą być stosowane w wielu branżach, w tym w motoryzacji, przemyśle lotniczym, morskim i budowlanym. Ich uniwersalność to główny powód rosnącego nimi zainteresowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*