Głównym trendem w budownictwie jest coraz powszechniejsze wykorzystywanie alternatywnych rozwiązań do ogrzewania domów. Jednym z nich jest energia pozyskiwana ze słońca przy wykorzystaniu specjalnych paneli fotowoltaicznych. Wiele osób zastanawia się jednak, czy tego typu instalacja jest w ogóle opłacalna, a jeśli tak, to po jakim czasie zwrócą się koszty jej zakupu oraz montażu. Jeśli zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, powinna nas zainteresować np. fotowoltanika w Michałowie-Grabinie, gdyż tamtejsze firmy mają w swojej ofercie systemy atrakcyjne pod względem finansowym.
Na wstępie warto zaznaczyć, że koszt paneli fotowoltaicznych zależy w dużym stopniu od producenta, wydajności, a także parametrów technicznych. Stosunkowo drogie są modele monokrystaliczne (cena jednego ogniwa to nawet 1800 zł), znacznie tańsze zaś wersje polikrystaliczne, których ceny wahają się w przedziale 600-900 zł za sztukę. Zazwyczaj koszt całej instalacji łącznie z montażem zamyka się w kwocie do 20 00 złotych. Nadal istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z różnych programów ekologicznych, np. tych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo urzędu gminy. Niekiedy są to nawet dotacje bezzwrotne, a zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić, na co konkretnie możemy liczyć w naszym regionie.
Przejdźmy teraz do meritum, czyli próby odpowiedzenia na pytanie, czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca. Otóż według uśrednionych szacunków zwrot z inwestycji w to rozwiązanie następuje przeważnie po kilku latach, oczywiście przy założeniu, że przewidywalny czas eksploatacji nie będzie krótszy niż 30 lat. Warto dodać, że przeciętny system jest w stanie w ciągu roku wytworzyć od 400 do 500 kWh energii, co wystarcza na pokrycie zapotrzebowania na prąd dla całej czteroosobowej rodziny. Na szczególną uwagę zasługuje fotowoltanika w Pile, gdyż w mieście tym działa kilku uznanych producentów paneli słonecznych.