Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty głównej do komputera?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty głównej do komputera?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Płyta główna to element komputera, który łączy pozostałe komponenty w całość. To dzięki niej mogą się one komunikować między sobą, co pozwala naszemu komputerowi prawidłowo działać. Dobór płyty głównej do pozostałych części komputera nie jest wcale takim prostym zadaniem. Składa się bowiem na niego wiele czynników. Czym się kierować przy wyborze płyty głównej?

Rodzaje płyt głównych

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów płyt głównych. Różnią się one od siebie między innymi chipsetem, rozmiarami, a także gniazdem na procesor.

Procesor

Nie każdy procesor pasuje do każdej płyty głównej. Trzeba mieć to na uwadze dokonując zakupu. Spowodowane jest to różnicami występującymi pomiędzy tzw. socketami. Socket (gniazdo procesora)  to miejsce na płycie głównej, w którym montuje się procesor. Istnieje wiele różnych gniazd. Są to na przykład:

LGA 1156 – gniazdo dla procesorów Intel 1 generacji,

– LGA1150 – gniazdo na procesory 5 generacji,

– LGA 1200 – gniazdo na procesory Intel 10 generacji,

– AM4 – gniazdo na procesory AMD Ryzen 1 i 2 generacji oraz AMD Athlon 7 generacji.

Chipset

Oprócz gniazda na procesor bardzo ważną rolę gra chipset płyty głównej. Ma on wpływ na możliwość podkręcania zegara procesora, pamięci operacyjnej, czy na łączenie dysków w system RAID.

Format płyty głównej

Przy doborze płyty głównej należy mieć na uwadze jej format. Różnią się one między sobą rozmiarem. Kupując zbyt wielką płytę możemy mieć problem ze zmieszczeniem jej w obudowie komputera.

Inne ważne kwestie przy wyborze płyt

Powinniśmy zwrócić także uwagę na takie zagadnienia jak sekcja zasilania płyty głównej, porty wewnętrzne, złącza SATA, złącza wentylatorów oraz porty PCIe.

Wybór płyty głównej nie należy do łatwych zadań. Gdy nie masz zbyt dużych doświadczeń z komputerami rozważ zapytanie o radę znajomego informatyka lub kogoś, kto ma na co dzień do czynienia ze składaniem komputerów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*