W każdym większym publicznym, jak i prywatnym zakładzie pracy zatrudniona być musi osoba dbająca o bezpieczeństwo i higienę. Obowiązek ten nakładają przepisy prawa. Zgodnie z ich literą specjalista BHP powinien pilnować, by warunki pracy nie stwarzały zagrożeń dla znajdujących się na terenie zakładu osób, troszczyć się o minimalizację ryzyka wypadków, a także zapewniać regularne szkolenia pracownicze z zakresu bezpieczeństwa. Wbrew pozorom jest to ciekawa, niestandardowa praca, związana często z wyjazdami służbowymi i zróżnicowanymi zadaniami.
Technik BHP dba o bezpieczeństwo w miejscu pracy i regularnie powiadamia o jego stanie pracodawcę. Raporty te są efektem przeprowadzanych na bieżąco kontroli. Osoba zajmująca się kwestiami BHP tworzy całą politykę przestrzegania bezpieczeństwa, w tym między innymi instrukcje pisane z myślą o poszczególnych stanowiskach i związanych z nimi ryzykach. Okresowo wdraża też starych i nowych pracowników do panujących w zakładzie zasad. Praca ta jest tak różnorodna, jak różnorodne są firmy i instytucje zatrudniające techników, począwszy od biur, skończywszy na placach budowy.
Ścieżka do tego zawodu nie jest prosta, jednak z pewnością warto ją rozważyć. Interesującą ofertę, która umożliwia naukę w tym zawodzie przedstawiono na stronie https://www.collegium.com.pl/kierunki/technik-bhp. Zdobywanie kwalifikacji trwa 1,5 roku. Obejmuje szereg ważnych kwestii, takich jak prawo zatrudnienia, wiedza o zagrożeniach w miejscu pracy oraz praktyki zawodowe.