Nie każdy budynek mieszkalny może zostać podłączony do komunalnej sieci kanalizacyjnej np. z powodu kiepskiej lokalizacji. W takiej sytuacji zachodzi konieczność znalezienia alternatywnego sposobu na odprowadzanie nieczystości. Warto w szczególności zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków, czyli zespół specjalnych urządzeń przeznaczonych stricte do neutralizacji szamba. Jest to wprost idealne rozwiązanie zarówno dla osób dbających o środowisko naturalne, jak i oszczędnych.
Podstawową zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków jest to, że jej użytkowanie pochłania stosunkowo niewiele pieniędzy. Tak naprawdę płacimy jedynie za pobór prądu, okresowy wywóz osadu oraz biopreparaty. Szacuje się, że roczny koszt eksploatacji standardowego modelu wynosi zaledwie około 250 zł (w przypadku bezodpływowego zbiornika betonowego jest to nawet 2000 zł). Drugi niewątpliwy atut to ekologiczny charakter konstrukcji. Gwarantuje ona bowiem nieprzedostawanie się ścieków do gleby i wód gruntowych. Pamiętajmy o tym, że szkodliwe substancje zawarte w tego rodzaju nieczystościach są niebezpieczne dla ludzi oraz zwierząt.
Pozostałe istotne zalety to m.in.: łatwość obsługi (wystarczy co jakiś czas dostarczać bakterie i enzymy, a także wywozić osad), uniwersalność (oczyszczalnia nadaje się do zamontowania niemal w każdym miejscu i nie wymaga izolacji), wieloletnia trwałość oraz brak niedogodności w postaci nieprzyjemnego zapachu czy spotkań z pracownikami firmy sprzątającej. Dodajmy, że komfort użytkowania omawianego urządzenia z pewnością podniosą rozmaite akcesoria do oczyszczalni ścieków. Najbardziej przydatne to dyfuzor rurowy, tunel drenażowy, pokrywa maskująca i osadnik rynnowy.