Buty wysokogórskie – dlaczego są konieczne w górach?

Buty wysokogórskie – dlaczego są konieczne w górach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego decydujemy się na takie obuwie? Buty wysokogórskie mają za zadanie zapewnić wystarczające wsparcie podczas wypraw alpinistycznych, na tyle odczuwalne, aby można było swobodnie poruszać się po wszelakim terenie.

Buty wysokogórskie, czyli jakie?

Buty wysokogórskie, od innych butów typu górskiego różnią się zazwyczaj wytrzymałością i wsparciem, które są w stanie zapewnić nam na trudnym terenie. Oznacza to, że buty wysokogórskie najlepiej nadają się do wspinaczki, gdzie pokonujemy nietypowe, trudne i niebezpieczne trasy i możemy spodziewać się, że nie zawiodą nas podczas spacerów po zlodowaciałym terenie.

Konstrukcja, która się różni

  1. But musi być wodoodporny. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o buty wysokogórskie. Nawet gdy jesteś na płaskim terenie, w każdej chwili może padać deszcz, dlatego stopy muszą pozostać suche podczas deszczowej pogody.

  2. But musi być trwały i odporny na ścieranie. But jest narażony na duży nacisk nawet podczas chodzenia po płaskim terenie, a co dopiero, gdy wspinasz się po górach lub chodzisz po nierównym terenie. Dlatego zastosowany materiał powinien być na tyle mocny i niezawodny, aby mógł wytrzymać taki nacisk, nie ulegając łatwo uszkodzeniu.

  3. But powinien mieć dobrą przyczepność na powierzchniach śnieżnych lub skalnych, aby wspinacze mogli bezpiecznie po nich chodzić, nie zsuwając się łatwo i nie spadając z górskiego urwiska, jeśli przypadkowo stracą równowagę podczas wspinaczki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*