Diagnozowanie, leczenie, a przede wszystkim dbanie o jakość życia pacjentów z chorobami niekorzystnie rokującymi co do przeżycia – takie są podstawowe działania medycyny paliatywnej. Specjalizacji ukierunkowanej na wspieranie nie tylko chorego, ale także rodziny do końca jego życia, ale także i po śmierci.
Medycyna paliatywna jest pojęciem o szerokim znaczeniu. Definiując poszczególne jej aspekty wyróżnić należy działania z zakresu leczenia i opieki. Pierwszy termin odnosi się do wszystkich procedur, których głównym celem jest zmniejszenie dolegliwości związanych z podstawową jednostką chorobową. Drugie określenie – opieka paliatywna/hospicyjna (wg WHO pojęcia te są jednoznaczne) obejmuje szeroki zakres usług zespołu interdyscyplinarnego, którego głównym zadaniem jest zaspokajanie wszystkich potrzeb pacjenta i jego rodziny (medycznych, duchowych, socjalnych, psychicznych).
Tego rodzaju świadczenia medyczne realizowane są w specjalnie do tego przygotowanych placówkach, m.in: domach opieki czy hospicjach (domowych czy stacjonarnych) takich jak https://fho.org.pl/, zatrudniających personel specjalizujący się w zakresie szeroko pojętej medycyny paliatywnej.