Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości?

Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W życiu wielu ludzi przychodzi moment, w którym decydują się oni na zakup swojego własnego domu lub mieszkania. Nabycie nieruchomości jest decyzją odpowiedzialną i wymagającą zastanowienia się nad dużą ilością ważnych spraw. Dlatego też przed jej podjęciem dobrze jest dokładnie zapoznać się z wszelkimi aspektami związanymi z samą transakcją, której należyty przebieg jest kluczowy dla ostatecznego pozyskania nieruchomości na własność. Co warto wiedzieć?

O czym pamiętać kupując nieruchomość?

Po pierwsze ważne jest przemyślenie tego skąd i w jaki sposób zamierzamy ją nabyć. Chodzi więc o to, czy będzie to mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego, czy wtórnego, a także forma jego spłaty, którą może być tradycyjnie gotówka, lub też finansowanie z pomocą kredytu. Jeżeli chodzi o pierwszą rzecz, to jak wiadomo nieruchomość z rynku pierwotnego jest nowa, a tym samym droższa. Ta z rynku wtórnego będzie często tańsza, ale może jednocześnie wymagać remontu. Wszystko więc będzie odnosiło się do indywidualnej sytuacji i stawianych oczekiwań. Z kolei w drugiej sprawie dużo zależeć będzie od osobistych możliwości finansowych.

Jeśli kwestie te uda nam się dopiąć na ostatni guzik i dojdziemy do porozumienia z danym sprzedawcą, istotne jest zadbanie o wpis w elektroniczne księgi wieczyste, który ma finalnie doprowadzić do przejęcia nieruchomości i stania się jej prawowitym właścicielem. Poza tym warto zajrzeć również do ksiąg zbywcy, tak aby mieć pewność, że pochodzi ona z legalnych źródeł i nie mamy do czynienia z żadnym przekrętem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*