Obowiązek płacenia świadczenia alimentacyjnego nakładany jest na jednego z rodziców dziecka. Najczęściej alimenty płaci ten rodzic, z którym dziecko nie mieszka na stałe. Do kiedy trzeba je płacić? Czy osiągnięcie przez dziecko pełnoletności wiąże się z możliwością zaprzestania płacenia tego świadczenia?
Okazuje się, że nie tylko czas płacenia świadczenia alimentacyjnego jest w każdym przypadku indywidualny. Dokładnie taka sama zasada dotyczy kwoty alimentów. Sąd zatwierdza wartość świadczenia nie na podstawie dochodów, jakie generuje rodzic, ale warunków życia dziecka. Chodzi o to, aby w wyniku rozwodu rodziców dziecku nie pogorszyły się warunki codziennego funkcjonowania. Dotyczy to zarówno warunków mieszkalnych, edukacyjnych czy rozrywkowych i wyżywienia.
Alimenty przysługują dziecku wcale nie do momentu, w którym kończy ono 18 lat. Jak potwierdza kancelaria prawna Opole, która ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, alimenty przysługują dziecku do momentu jego usamodzielnienia się. Najczęściej dzieje się to z chwilą ukończenia edukacji i podjęcia pierwszej pracy zarobkowej. Co istotne, w przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek alimentacyjny może być bezterminowy i trwać nawet do końca życia.
Należy przy tym pamiętać, że dziecko nie może wykorzystywać sytuacji, w której rodzic płaci alimenty do momentu jego usamodzielnienia się. W niektórych przypadkach dziecko specjalnie wydłuża edukację albo nie podejmuje pracy zarobkowej. Wtedy sąd może zakończyć obowiązek alimentacyjny.