W opinii publicznej krąży mit, że nastawienie na ekologiczne rozwiązania nieubłaganie wiąże się z wysokimi kosztami zarówno wprowadzenia innowacji, jak i jej późniejszego użytkowania. Jest to oczywiście mit szkodliwy. Ludzie, którzy w niego wierzą, odwracają się od wielu nowoczesnych rozwiązań, a w efekcie pozbawiają samych siebie możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. To, że branża fotowoltaiczna w ostatnich latach rozwija się w zawrotnym tempie świadczy samo za siebie. Wielu zaczęło zauważać wynikające z niej korzyści.
Koszt instalacji fotowoltaiki jest stosunkowo niewielki i z czasem zaczyna się zwracać (tym szybciej, im większą inwestycję planujemy), a do tego montaż jest bardzo prosty i mało inwazyjny dla naszych zabudowań. Jeśli wciąż nie mamy pewności, czy chcemy zainwestować w panele fotowoltaiczne dotacje na ten cel mogą nas ostatecznie przekonać. Jest możliwość ubiegania się o nie dzięki planowi przejścia na zieloną energię i pomocy oferowanej w tym celu przez Unię Europejską i rząd.
Należy jednak pamiętać, że energia zbierana przez panele jest kumulowana jako prąd stały i nim będziemy mogli z niej skorzystać, musimy zaopatrzyć się w falownik fotowoltaiczny, czyli urządzenie przerabiające ją na prąd zmienny (wyjaśni nam to szerzej każdy renomowany serwisant i monter). Od tego momentu możemy cieszyć się odnawialnym źródłem energii, które będzie zasilało nasz dom lub firmę, ograniczając koszta prądu. W niedługim czasie zauważymy znaczną zmianę w rachunkach.