Falowniki – do czego służą te urządzenia i jaką rolę odgrywają dla samochodów elektrycznych

Falowniki – do czego służą te urządzenia i jaką rolę odgrywają dla samochodów elektrycznych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Falowniki są najważniejszym elementem samochodów elektrycznych. Zamieniają one prąd stały z akumulatora na prąd zmienny, który napędza silnik samochodu.

Inwertery są również stosowane w panelach słonecznych, pojazdach elektrycznych i systemach hybrydowych.

Znaczenie inwerterów dla pojazdów elektrycznych

Inwertery są stosowane we wszystkich typach pojazdów elektrycznych. Przekształcają one energię elektryczną prądu stałego (DC) z akumulatora w energię elektryczną prądu zmiennego (AC), która może być wykorzystana przez silnik elektryczny do napędu samochodu. Falownik KEB czy inny jest zwykle umieszczony w pobliżu akumulatora, który może występować w konfiguracji szeregowej lub równoległej.

Rodzaj zastosowanego falownika zależy od rodzaju oraz budowy pojazdu i jego wymagań dotyczących zasięgu.

W przypadku pojazdu czysto elektrycznego, który nie ma silnika spalinowego, takiego jak niektóre autobusy miejskie lub samochody dostawcze, stosuje się silnik indukcyjny prądu przemiennego oraz układ falownika (często nazywany „układem napędowym opartym na falowniku”). Taki układ został zaprojektowany w celu zmniejszenia masy i kosztów, ponieważ wykorzystuje mniej komponentów niż inne rodzaje pojazdów elektrycznych, takie jak te z silnikami benzynowymi lub nawet hybrydowe pojazdy elektryczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*