Jak osoby niewidome korzystają z nawigacji GPS?

Jak osoby niewidome korzystają z nawigacji GPS?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niewidome używają nawigacji GPS do poruszania się tak samo jak osoby widzące. Istnieje jednak kilka różnic w sposobie, w jaki to robią.

Pierwszą różnicą jest to, że osoby niewidome często polegają na przyjaciołach lub członkach rodziny, którzy mówią im, jaki zakręt należy wykonać. Można to zrobić poprzez wywoływanie wskazówek przez telefon, a jeszcze lepiej, gdy ktoś towarzyszy im w samochodzie i werbalnie prowadzi ich wzdłuż trasy. Ponieważ urządzenia GPS są aktywowane głosem, nie jest to problem dla osób niewidomych, które posiadają smartfon lub tablet. Mogą one po prostu zapytać Siri lub Asystenta Google o drogę do dowolnego miejsca.

Alternatywne źródła informacji

Inna różnica polega na tym, że osoby niewidome mogą potrzebować alternatywnych źródeł informacji podczas korzystania z nawigacji GPS. Na przykład, jeśli spacerujesz po nowym mieście i chcesz wiedzieć, o której godzinie otwiera się restauracja, możesz sprawdzić jej stronę internetową lub zadzwonić na linię obsługi klienta. Jeśli jednak jesteś niewidomy i nie masz dostępu do żadnego z tych zasobów, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, kiedy dokładnie otwierają swoje drzwi, dopóki nie dotrzesz do ich lokalizacji (co może być niewygodne, jeśli na zewnątrz pada deszcz). To samo dotyczy takich rzeczy jak lokalne warunki pogodowe i aktualne warunki drogowe – żaden z nich nie jest obecnie zawarte w większości aplikacji GPS. Jeżeli chcesz mieć pewność, że się nie zgubisz, gdy nagle stracisz zasięg i połączenie z internetem, wtedy najlepsza będzie nawigacja GPS dla niewidomych w formie oddzielnego urządzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*