Niewiele jest rzeczy w życiu, które są tak satysfakcjonujące, jak ułożenie kostki Rubika samodzielnie. Można ją rozwikłać w mniej niż 30 sekund lub spędzać godziny próbując niezliczonej ilości strategii. Jak jednak zabawa kostką Rubika wpływa na nasz umysł?
Kiedy bawimy się kostką Rubika, dochodzi to silnej intensyfikacji procesów naszego umysłu. Musimy myśleć o tym, jak ją rozwiązać i jednocześnie śledzić wszystkie kolory i to, jak są ułożone na kostce. Złożoność tej zagadki jest tym, co czyni ją tak interesującą – https://speedcube.pl/31-5x5x5. Co w szczególności rozpala wyobraźnię, to fakt, że istnieje 43 kwintylionów możliwych kombinacji, co sprawia, że nie da się jej rozwiązać bez użycia jakiegoś algorytmu lub wzoru.
Kostka rubika zwiększa pojemność pamięci poprzez wykorzystanie różnych części mózgu jednocześnie (kora ruchowa, kora wzrokowa i kora czołowa). Każda sekcja ma inne funkcje, więc kiedy próbujesz rozwiązać kostkę, patrząc na nią z różnych perspektyw, ćwiczysz swój umysł na wielu płaszczyznach jednocześnie.
Kostka Rubika została wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, ale dopiero w 1981 roku zaczął sprzedawać je komercyjnie. Pierwsze kostki były wykonywane ręcznie i miały tylko 3 kolory na każdej stronie i tylko jeden kolor na stronę był ruchomy. Dziś dostępnych jest wiele rodzajów kostek o różnych typach wzorów, kolorach, a nawet kształtach!
Zabawka sprzedała się w ponad 350 milionach sztuk na całym świecie. Z czasem powstało kilka wariantów oryginalnej układanki, w tym wersja 4x4x4 oraz naprawdę wymagający wariant dla pasjonatów 5x5x5!