Fundamenty to niezwykle ważny i kluczowy element każdej budowy, bez którego nie może zaistnieć żaden budynek. Aby dobrze spełniały one swoją funkcję, były trwałe i solidne, muszą być właściwie uzbrojone. Zbrojenie betonu to proces, który polega na ułożeniu stalowych prętów w drewnianym szalunku i późniejszym zalaniu ich betonem. Wydaje się proste, lecz nie do końca. Poprawne zbrojenie wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy architektonicznej oraz budowlanej. Co zatem trzeba wiedzieć, aby poprawnie wykonać takie zbrojenie?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zbrojenie wykonuje się z podłużnych prętów stalowych, wzmacnianych prętami poprzecznymi, czyli tzw. strzemionami. Pręty podłużne muszą być bardzo dobrze i solidnie zakotwione w narożnikach i skrzyżowaniach powstających ław fundamentowych. Pręty należy dobrze ze sobą połączyć, wykonując poprawny szkielet późniejszej konstrukcji betonowej. Można dokonać tego na co najmniej dwa różne sposoby, lub też wykorzystać w tym celu specjalne urządzenie zwane automatyczną wiązarką do zbrojeń. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu zasady, mówiącej o tym, że wygięcia prętów głównych muszą nachodzić na zbrojenie ławy do niej prostopadłej. Wzmocnić powinno się naroża, za pomocą dodatkowych prętów narożnych, których średnica powinna być taka sama, jak prętów głównych. W celu lepszej i stabilniejszej konstrukcji, podczas wylewania betonu na przygotowane zbrojenie, można użyć tzw. włókno zbrojeniowe, które zastępuje w tym przypadku niektóre pręty i specjalne siatki zbrojeniowe.
Artykuł napisany we współpracy z Gromaz – sklepem oferującym artykuły budowlane do zbrojeń, np. siatki zbrojeniowe, kotwy do murłat itp.