Metody i pomiary stosowane do sprawdzania wytrzymałości betonu

Metody i pomiary stosowane do sprawdzania wytrzymałości betonu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wytrzymałości betonu, czy mówimy o jego odporności na ściskanie, przyczepności, czy o wodoszczelności, jest bardzo istotnym elementem budowy każdego budynku i wymaga się go prawnie. Beton bowiem musi spełniać odgórnie ustalone normy, które mają zadbać o bezpieczeństwo zarówno osób pracujących na budowie, jak i tych będących później pracować lub żyć w stawianym budynku. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie wymienionych wcześniej cech betonu, a do każdej z nich służy inne urządzenie. Poniżej przyjrzymy się najważniejszym z nich.

Narzędzia ułatwiające pracę

Bardzo przydatnym urządzeniem jest betonoskop, który wykorzystamy zarówno do pomiaru grubości betonu, jak i wykrywania istniejącym w nim defektów oraz obiektów, których nie zobaczylibyśmy w żaden inny sposób bez rozbicia ściany. Dzięki niemu łatwo sprawdzimy, w jakim stanie jest beton, z którym mamy do czynienia i w prosty sposób odnajdziemy każdą istotną usterkę. Nowoczesne betonoskopy oferują wiele dodatkowych funkcji, tj. skanowanie obszarowe i tworzenie obrazu 3D, możliwość połączenia z tabletem a nawet przechowywanie danych w chmurze.

Innym godnym wspomnienia urządzeniem jest twardościomierz, nazywany również młotkiem Schmidta. Służy on do badania jednorodności i wytrzymałości betonu na ściskanie. Sposób jego działania jest bardzo prosty – stalowy trzpień uderza w wierzchnią warstwę betonu, a siła odskoku jest rejestrowana przez urządzenie, co ostatecznie prowadzi do zmierzenia wytrzymałości danej ściany. Bardzo prosty i bardzo skuteczny sprzęt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*