Przedsiębiorstwo, żeby mogło się rozwijać, bardzo często potrzebuje środków na różnego rodzaju inwestycje. Firmy najczęściej pozyskują pieniądze za pomocą kredytów bankowych. Na rynku istnieje kilka rodzajów kredytów, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać. I niekoniecznie musimy uzyskać je w instytucjach finansowych.
Na samym początku zajmiemy się najbardziej popularnymi kredytami, które oferowane są przez banki. Pierwszym z nich jest tradycyjny kredyt gotówkowy dla firm. Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Do jego załatwienia potrzebne będą standardowe dokumenty finansowe. Innym rodzajem jest kredyt inwestycyjny. Jeżeli przedsiębiorca planuje konkretną inwestycję, to może właśnie na ten cel pożyczyć od banku pieniądze. W tym przypadku należy się liczyć z tym, że bank poprosi o dodatkowe dokumenty. Do popularnych kredytów należą również wszelkiego rodzaju linie debetowe. Pozwalają one korzystać ze środków wtedy, kiedy jest to niezbędne. Odsetki płacimy wówczas tylko od wykorzystanej kwoty,
Oprócz tradycyjnych form kredytowania, przedsiębiorca może skorzystać z innych rozwiązań. Jednym z nich jest tak zwany kredyt podatkowy. Jest to specjalny rodzaj kredytu, który nie jest brany w banku, a zaciągany u Skarbu Państwa. Polega na tym, że przedsiębiorca przez rok nie musi płacić zaliczek na podatek dochodowy. Jest on przeznaczony tylko dla osób rozpoczynających swoją przygodę z działalnością gospodarczą, którzy prowadzą swoją firmę minimum przez 10 miesięcy. Wówczas w nowym roku mogą starać się o odroczenie płatności podatku dochodowego.
Na kredyty preferencyjne dla firm składają się również kredyty z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Przeznaczone są one dla przedsiębiorstw, które działają na rynku minimum 12 miesięcy i nie mają zaległości w US i ZUS. Do jego uzyskania potrzebne są takie dokumenty, jak: PIT za ubiegły rok wraz z potwierdzeniem jego złożenia oraz podsumowanie KPiR za bieżący okres. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają krótką historię kredytową lub nie posiadają odpowiedniego majątku, który mógłby stanowić zabezpieczenie kredytu.