Kto musi posiadać kasy fiskalne?

Kto musi posiadać kasy fiskalne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kasa fiskalna to podstawowe urządzenie elektroniczne wykorzystywane do rejestrowania obrotu (wraz z naliczonym podatkiem dochodowym i VAT-em) należnego z tytułu sprzedaży detalicznej. Zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązek jej posiadania nie dotyczy niewielkiej grupy przedsiębiorców – przede wszystkim tych, którzy sprzedają produkty albo świadczą usługi jedynie firmom oraz organom administracji państwowej. Pozostałe osoby prowadzące działalność gospodarczą w większości muszą używać omawianego sprzętu. Wśród nich największą popularnością cieszą się kasy fiskalne Posnet, gdyż są uznawane za niezawodne i funkcjonalne. 

Postępuj zgodnie z przepisami prawa

Z kasy fiskalnej muszą korzystać wszyscy przedsiębiorcy sprzedający swoje towary lub oferujący usługi osobom fizycznym, które nie prowadzą własnej firmy. Dotyczy to również podatników posiadających sklepy internetowe i wysyłających produkty do klientów drogą pocztową. Jeśli chodzi o szczegółowe formy działalności, to obrót na kasie powinny koniecznie ewidencjonować podmioty zajmujące się sprzedażą: produktów spożywczych i chemii użytkowej, gazu płynnego i paliw silnikowych, silników spalinowych, sprzętu RTV i AGD, sprzętu fotograficznego, nośników danych (zarówno cyfrowych, jak i analogowych), wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych, wyrobów wykonanych z metali szlachetnych (złota, srebra, platyny itp.), a także perfum i wód toaletowych. Poza tym obowiązek korzystania z omawianego urządzenia spoczywa na następujących usługodawcach:

– kierowcach prowadzących przewozy pasażerskie (np. taksówkarzach)

– warsztatach samochodowych i motocyklowych

– placówkach medycznych (w tym również gabinetach stomatologicznych)

– biurach prawnych 

– zakładach fryzjerskich i kosmetycznych

– lokalach gastronomicznych (stacjonarnych i mobilnych)

– podmiotach o charakterze kulturalnym i rozrywkowym (klubach, wesołych miasteczkach, salach tanecznych itp.)

Warto też wspomnieć, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich kas. Przykładowe można zobaczyć na https://www.kasyiprogramy.pl/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*