Filtrowanie jest obecnie jedną z najbardziej popularnych metod na uzdatnianie wody do picia. Chociaż coraz częściej badania wskazują na to, że woda z kranu nadaje się do picia, jej wysokie stężenie minerałów ma przełożenie na specyficzny smak i zapach.
Filtrowanie ma na celu pozbycie się z wody m.in. żelaza. Jest to możliwe dzięki napowietrzaniu wody i doprowadzeniu do procesu utleniania. Wytrącone tlenki żelaza zostają osadzone na filtrach. Wkłady do dzbanków zawierają również specjalny piasek kwarcowy, w którym zawarte są tlenki magnezu. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie również tego minerału na filtrze.
Wymiennik, który posiada kationit o kwaśnym odczynie służy do przepuszczania wody w celu zatrzymania wapnia oraz magnezu. Filtry osmotyczne, które opierają się na procesie odwróconej osmozy pozwalają natomiast na usunięcie z wody fluoru.
Oprócz tych popularność zanieczyszczeń w wodzie czasem występują zabrudzenia o charakterze mechanicznym. W wodzie pochodzącej z wodociągu jest to skutek wytrącania się różnych związków. Wtedy konieczna jest filtracja mechaniczna. Opiera się ona na usuwaniu zanieczyszczeń, które posiadają określane rozmiary. W tym procesie niezbędne jest określenie progu filtracji. Wkłady filtracyjne użyte w tym procesie muszą posiadać stopniowanie.
Aby zapewnić skuteczne filtrowanie warto poszukać doświadczonego producenta, który specjalizuje się w systemach filtrujących. Takie rozwiązanie oferuje m.in. filter logic.