Najważniejsze meble do salonu w stylu nowoczesnym

Najważniejsze meble do salonu w stylu nowoczesnym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Salon stanowi wizytówkę całego domu lub mieszkania. Jest to przestrzeń, która musi być funkcjonalna, ale jednocześnie efektownie się prezentować. Pomieszczenie można urządzić w różnych wariantach, lecz bardzo często jest wybierany styl nowoczesny. Jakie meble będą wtedy odpowiednie?

Jaki powinien być salon w stylu nowoczesnym?

Urządzając wnętrze w takim stylu trzeba się kierować kilkoma podstawowymi zasadami. Ważne jest właściwe wykorzystanie dostępnej powierzchni i funkcjonalność. Z tego względu salon o takim charakterze nie może posiadać zbyt wielu elementów i należy pozostawiać możliwie dużo wolnej przestrzeni. Podobnie jak w innych współczesnych trendach – dominuje minimalistyczne podejście oraz prostota formy. Przy większości mebli czy innych elementów wyposażenia, dominują zatem geometryczne kształty, a same rzeczy są z reguły pozbawione zdobień i raczej jednokolorowe. Takie wybory pozwalają zachować estetyczną elegancję i sprawiają, iż salon pozostaje przestronny i unika się optycznego pomniejszenia takiego pomieszczenia. Do minimum ogranicza się też liczbę dodatków, a najważniejszych jest kilka podstawowych mebli.

Komplet wypoczynkowy

W pokoju dziennym przebywa często kilku domowników jednocześnie, a poza tym właśnie tam przyjmuje się gości. Z tego względu niezbędnym elementem jest większy mebel, który pomieści parę osób. W nowoczesnych aranżacjach dominują dwu- lub trzyosobowe sofy, najlepiej z niskimi oparciami. Oprócz tego do łask powróciły również narożniki, które stwarzają duże możliwości organizacyjne. Tego typu mebel można wykorzystać w niewielkich salonach czy takich o nietypowych wymiarach. Warto postawić wtedy na rozkładane warianty. Dzięki nim tworzy się dodatkowe miejsce do spania, z którego mogą skorzystać nocujący goście. Same sofy czy narożniki powinny być prostej konstrukcji i najlepiej w neutralnym odcieniu beżu, szarości czy bieli lub ewentualnie uniwersalnej czerni, jednak ta ostatnia wersja będzie odpowiednia tylko przy większych pomieszczeniach. By urozmaicić taką część wyposażenia można do niej dodać parę bardziej dekoracyjnych poduszek.

Alternatywy dla foteli

Choć w wielu stylach aranżacji salonów, taką przestrzeń nie sposób sobie wyobrazić bez wygodnych foteli, to zupełnie inaczej wygląda to w przypadku koncepcji nowoczesnych. Z powodzeniem można pomyśleć o zastąpieniu fotelu workiem lub większą pufą. Takie siedziska okazują się często bardziej komfortowe, a co szczególnie ważne są mobilne i dodają wnętrzu lekkości. Dlatego też są wykorzystywane w różnych pomieszczeniach, natomiast doskonale będą pasowały do strefy wypoczynkowej w pokoju dziennym.

Zabudowa ściany

Swego czasu meblościanki kojarzyły się z tanimi i bardzo słabymi jakościowo meblami, lecz obecnie powróciły do łask w zupełnie odmienionej formie. Tym samym trudno wyobrazić sobie współczesny salon właśnie bez stylowej zabudowy ściany. Najlepiej ograniczyć do minimum liczbę elementów, które będą się składały na meblościankę, lecz z pewnością przydadzą się praktyczne szafki i półki. To właśnie tam powinno się umieścić telewizor i wykorzystać ten rejon pokoju do ułożenia tam książek czy innych podręcznych przedmiotów. Części takiej zabudowy przyjmują najczęściej prostokątne lub kwadratowe formy, co zapewnia odpowiednią pojemność, jednocześnie nie powodując optycznego przytłumienia całego pokoju. Podkreśla to aranżacyjny minimalizm. Jest jednocześnie rozwiązaniem niezwykle praktycznym i funkcjonalnym, a te właśnie aspekty są kluczowe w stylu nowoczesnym.

Kolorystyka

Przygotowując salon według współczesnych koncepcji, trzeba się też trzymać pewnych zasad dotyczących kolorystyki. Ze względu na minimalistyczny charakter całego wnętrza najlepiej sprawdzają się stonowane odcienie. Meble występują najczęściej w bieli lub uniwersalnej czerni, choć w nowoczesnym pokoju dziennym powinno się także pojawić trochę naturalnego drewna. Ważne jest natomiast postawienie na maksymalnie trzy czy cztery odcienie, by utrzymać ład i porządek w całym pomieszczeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*