W przemyśle konstrukcyjnym, gdzie wymaga się głównie trwałego i wytrzymałego łączenia elementów metalowych, wykorzystuje się detale takie jak chociażby śruby. Aby w pełni spełniały one swoje zadanie potrzebna jest ich należyta ochrona przed negatywnymi czynnikami, a przede wszystkim korozją.
Należy pamiętać, że ochrony wymagają nie tylko śruby, ale wszystkie części o podobnych zastosowaniach, takie jak chociażby https://www.kristal.net.pl/produkty/wpusty-pryzmatyczne/222, służące do łączenia piast z wałem, głównie w motoryzacji. Korozja może powodować ich niszczenie, a tym samem źle wpływać na działanie urządzeń, w których zostały użyte. Nie można pozwolić, aby opanowała zbyt duże obszary, gdyż wtedy sytuacja może być już nie do opanowania.
Sama walka z korozją stali nie jest prosta i może wymagać stosowania różnych metod. W przeciwdziałaniu jej negatywnym skutkom mogą pomóc różnego rodzaju malarskie powłoki antykorozyjne, którymi osłania się elementy stalowe. Izolują one materiał od dostępu powietrza które jest głównym powodem rdzewienia. Można stosować także chemikalia w postaci środków akrylowych, alkidowych, poliuretanowych, czy epoksydowych. Każde z nich różnią się nieco właściwościami, ale ich efekt działania jest bardzo podobny. Zapewniają dostateczną ochronę przed korodowaniem.
Innym sposobem jest cynkowanie. Stosuje się m.in. ocynk ogniowy lub galwaniczny, które różnią się jedynie metodą wykonania powłoki. W pierwszym przypadku tworzy się ją poprzez zanurzenie danego materiału w ciekłym cynku, a w drugim przebiega za pomocą prądu elektrycznego, stąd proces ten nazywa się również elektrolitycznym. Takie rozwiązania pozwalają w skuteczny sposób hamować korozję i zapobiegać jej na przyszłość.