Za pomocą jakich rozwiązań dba się o większe bezpieczeństwo na drodze?

Za pomocą jakich rozwiązań dba się o większe bezpieczeństwo na drodze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wypadki drogowe są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w cywilizowanym społeczeństwie. Dlatego tak dużo uwagi przywiązuje się do dbania o bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Robi się to na wiele różnych sposobów, a jednym z najpopularniejszych są oczywiście sygnalizacje świetlne oraz różnego rodzaju znaki drogowe. Stawia się je w najbardziej newralgicznych miejscach na drogach tak, aby ostrzegały podróżujących o możliwym niebezpieczeństwie, a także żeby hamowały zapędy tych, którzy lubią nadepnąć na gaz.

Najczęściej spotykane obostrzenia

Każdemu kierowcy oczywiście dobrze znane są wszelkie znaki poziome i pionowe. Jednym z najczęściej spotykanych są oczywiście te dotyczące ograniczenia prędkości, ale wpiera je masa innych, np. informujących o sposobie prowadzenia ruchu na danym odcinku drogi. Znaki poziome różnią się od pionowych tym, że są malowane na drodze, zamiast znajdować się na przeznaczonym do tego miejscu na poboczu drogi. Jednak obydwa są równie istotne, więc należy zwracać na nie uwagę.

Poza znakami można spotkać się z różnymi dodatkowymi akcesoriami, takimi jak ograniczniki prędkości, które najczęściej przybierają formę wyboju drogowego, albo z różnymi wysepkami, rozdzielającymi dwa pasy ruchu. Równie istotne są specjalne barierki, które chronią kierowców przed wjechaniem na remontowany odcinek trasy oraz budowlańców, jeśli wykonują jakieś prace na drodze. W takich wypadkach często stosuje się lampy ostrzegawcze LED, które już z daleka dają znać o utrudnieniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*