Zbiorniki hydroforowe – rodzaje

Zbiorniki hydroforowe – rodzaje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli chodzi o magazynowanie wody, to niegdyś powszechnie wykorzystywane zbiorniki bezprzeponowe ( trudne w obsłudze, ponieważ wymagały bardzo częstego dopompowywania powietrza ) zostały wyparte przez zbiorniki przeponowe, które są wyposażone w gumową przeponę. Przepona ta ma oddzielać poduszkę gazową, w której znajduje się woda. Zbiorniki przeponowe są na ogół mniejsze od tych bezprzeponowych. Zazwyczaj montowane są 50 – 60 litrowe, ale na rynku dostępne są również w wersjach kilkunasto litrowych.

Niemniej jednak jeżeli w pomieszczeniu, w którym zamierzamy zamontować nasz zbiornik hydroforowy jest wystarczająco dużo miejsca, to najlepiej jest nie przesadzać z jego małymi rozmiarami. Mały zbiornik mógłby spowodować częste włączanie się pompy, co wpłynęłoby negatywnie na trwałość silnika, który ją napędza, a także zwiększyć zużycie energii elektrycznej ( poza tym pojawiłyby się uciążliwości związane z pracującymi silnikiem, czyli z hasłem, jak również z wahaniami ciśnienia wody). Warto zatem zastosować nieco większy zbiornik, o pojemności conajmniej 100 litrów, co pozwoli na wydłużenie okresów pomiędzy załączeniami pompy.

Należy także mieć na uwadze, że jeżeli w niedalekiej przyszłości możliwe jest podłączenie domu do sieci wodociągowej, to zbiornik i pompa powinny zostać tak zamontowane w budynku, aby wykonanie ewentualnego przyłączenia zewnętrznego nie niosło za sobą konieczności przerabiania całej instalacji wodnej, czy rujnowania zagospodarowanej uprzednio działki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*