Na czym polega audyt energetyczny?

Na czym polega audyt energetyczny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wykonanie audytu energetycznego to obecnie najbardziej skuteczny sposób na pozyskanie szczegółowych informacji o stanie zużycia energii w konkretnym obiekcie – np. domu jednorodzinnym. Dzięki temu istnieje możliwość łatwego ustalenia prac, których celem jest znaczna poprawa właściwości budynku we wspomnianym zakresie. To z kolei przekłada się bezpośrednio na duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. W przeprowadzaniu profesjonalnych audytów energetycznych specjalizuje się m.in. ta firma z siedzibą w Krakowie: https://www.ekobios.pl.

Zadanie dla wykwalifikowanego fachowca

Celem każdego audytu energetycznego jest precyzyjna ocena poziomu eksploatacji energii, a także określenie wszelkich środków wymaganych do podniesienia jej wydajności. Zachodzi tutaj zawsze konieczność weryfikacji m.in.: przegród wewnętrznych domu (zwłaszcza ścian i dachów), okien, zamontowanych instalacji (CO, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, wodnej), systemu oświetleniowego, zastosowanych źródeł odnawialnych (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła itp.), a także nowoczesnych źródeł chłodu. Dodatkowo w przypadku budynków przemysłowych sprawdza się jakość działania ewentualnych dźwigów osobowych i towarowych czy linii produkcyjnych. Jeśli chodzi o konkretne etapy całego procesu, to rozpoczyna się on od zapoznania się audytora z załączoną dokumentacją techniczną.

Następnie dokładnie ogląda on wymienione powyżej elementy, mając na uwadze przede wszystkim potencjalne usterki oraz utrudnienia w prowadzeniu późniejszych czynności o charakterze modernizacyjnym (przy okazji dokonuje pomiarów). Na koniec na postawie wszystkich zdobytych danych ustala, co należy zrobić, aby móc przy akceptowalnych kosztach wprowadzić modyfikacje pozwalające na wyraźne ograniczenie zużycia energii. Określa również metody sfinansowania poszczególnych inwestycji. Pamiętajmy, że audyt może przeprowadzić wyłącznie fachowiec posiadający stosowne uprawnienia, a sporządzony przez niego dokument jest ważny aż do momentu kolejnego badania obiektu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*