Co zrobić, żeby odzyskać pieniądze od nieuczciwych kontrahentów?

Co zrobić, żeby odzyskać pieniądze od nieuczciwych kontrahentów?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bycie przedsiębiorcą do najłatwiejszych zadań nie należy. Oprócz natłoku obowiązków i zadań, których trzeba dotrzymywać i wykonywać, należy również zwracać uwagę na to, z kim podejmuje się współpracę. Nieuczciwi kontrahenci to dla każdej osoby prowadzącej działalność ogromne utrudnienie. Stres związany z tym, czy druga strona umowy zrealizuje swoje zobowiązanie może wprawiać w niechęć co do podejmowania współpracy. Każdy przecież może zadać pytanie, co w sytuacji gdy kontrahent będzie uchylał się od zapłaty należnych pieniędzy? Czy jest możliwe egzekwowanie tych należności?

Sposoby na odzyskanie pieniędzy

Pierwsza czynność jaką należy wykonać to wezwanie dłużnika do zapłaty. Zacznijmy od drogi telefonicznej albo mailowej, co w niektórych przypadkach może przynieść oczekiwany skutek. Jednakże gdy tak się nie stanie, należy wysłać pismo z wezwaniem do zapłaty na adres dłużnika listem poleconym. Istotne jest, aby w takim wezwaniu wskazać danego wierzyciela, kwotę jaką musi zapłacić, podstawę prawną, jak i termin spłaty.

Kolejnym krokiem jaki wierzyciel może podjąć, to przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej, która będzie próbowała wyegzekwować nasze roszczenie. Działanie takiej firmy będzie podobne do wezwania do zapłaty, z tą różnicą że taki podmiot w razie nie uzyskania świadczenia w sposób polubowny, może skierować sprawę do sądu.

Należy w takim przypadku złożyć do sądu pozew o zapłatę, pamiętając o wymaganiach dotyczących budowy pozwu. Strony postępowania, właściwy sąd, wartość przedmiotu sporu i należne odsetki oraz uzasadnienie wraz z wnioskami dowodowymi to obowiązkowe elementy każdego pozwu. Nawet jeżeli sąd przyzna rację wierzycielowi, a dłużnik dalej będzie uchylał się od świadczeń, wtedy sprawa zostanie skierowana do komornika, który podejmie czynności w celu załatwienia i wyegzekwowania naszych roszczeń.

 Odzyskiwanie pieniędzy od nieuczciwych kontrahentów może okazać się bardzo czasochłonnym procederem. Jeżeli taka sytuacja się pojawi w naszym życiu, warto jest zadbać o swoje należności i skorzystać z pomocy profesjonalnych prawników dostępnych chociażby na https://konsorcjumadwokatow.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*