Czy oddając do telefon/komputer do serwisu stracę wszystkie swoje dane?

Czy oddając do telefon/komputer do serwisu stracę wszystkie swoje dane?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bardzo często naprawa urządzenia elektronicznego w serwisie jest jedyną szansą na przywrócenie go do sprawności. Kiedy nasz telefon, tablet czy laptop ulegną awarii, oprócz samej naprawy interesuje nas zazwyczaj kwestia pamięci. Zachowanie jej byłoby zbawienne w przypadku wystąpienia nagłej awarii, jednak bardzo często naprawa elektroniki idzie w parze z formatowaniem lub wyczyszczeniem pamięci. Serwis iPhone Ursynów robi jednak wszystko, by udało się zachować wszystkie dane przechowywane w pamięci urządzenia.

Czy w serwisie dane ulegną uszkodzeniu?

Zazwyczaj awaria sprzętu elektronicznego jest nagła i mało kto posiada kopię danych zgromadzonych na karcie czy w pamięci wewnętrznej. Najprostszą sprawą, jeśli chodzi o odzyskanie danych, jest po prostu wyjęcie karty pamięci i przełożenie jej do innego urządzenia. Większym problemem są np. zdjęcia przechowywane w pamięci telefonu czy laptopa. Jeżeli naprawa nie jest nagła, to serwisy polecają, by przegrać dane na inny nośnik i oddać do naprawy urządzenie sformatowane. Opcją, która nie wymaga nośnika, jest tzw. chmura, z której można korzystać w celu gromadzenia danych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że żaden serwisant nie obejrzy naszych zdjęć czy nie pozna hasła do konta bankowego. Serwis Apple Warszawa zleca wykonywanie kopii danych przed naprawą, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się one przydać.

Co zrobić, gdy utracimy cenne dane?

Oddając telefon czy tablet do naprawy, musimy się liczyć z możliwością utracenia cennych danych. Spontaniczne naprawy zwykle wiążą się z koniecznością formatowania pamięci urządzenia. Jeśli jednak skasowaniu ulegną bardzo istotne dane, potrzebne nam np. do pracy, możemy wykorzystać do ich odzyskania wyspecjalizowane serwisy, które zajmą się ewentualnym odzyskiwaniem danych z pamięci. Usługa nie należy jednak do najtańszych i nie ma 100% pewności, że proces odzyskiwania danych w pełni się powiedzie. Lepszym wyjściem jest uważanie na to, co ma się w telefonie. Tworzenie kopii raz na jakiś czas jest bardzo mądrym rozwiązaniem, które zapobiega utracie danych na wypadek awarii urządzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*