Czym są połączenia nitowe i w jaki sposób się je wykonuje?

Czym są połączenia nitowe i w jaki sposób się je wykonuje?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji niezwykle ważną rolę odgrywają skuteczne połączenia, które gwarantują ich trwałość oraz wytrzymałość. Ich przykładem są połączenia nitowe, do których wykorzystuje się specjalne detale przypominające walcowe trzpienie z łbami, nazywane nitami. Mogą one posiadać kształt grzybkowy, kulisty, czy też płaski i z ich pomocą możliwe jest efektywne łączenie elementów wykonanych z wielu materiałów, ale głównie spotkamy się z nimi w przypadku tych z metalu. Co dokładnie warto wiedzieć o tego typu połączeniach i jak się je realizuje?

Niezbędne informacje o połączeniach nitowych

Pierwszym i podstawowym faktem dotyczącym połączeń nitowych jest to, że mają one charakter pośredni i nierozłączny. W skrócie oznacza to, że pomiędzy łączonymi za ich pomocą częściami znajduje się element pośredni, wspomniany nit, który sprawia, że złączonych fragmentów nie można w żaden sposób już rozdzielić, bez ewentualnego zniszczenia konstrukcji. Tą metodą można łączyć wszelkie człony blachy, stalowe kształtowniki, wsporniki, części maszyn, a nawet skóry i tworzywa sztuczne. Warto zaznaczyć, że połączenia nitowe można dodatkowo podzielić na rodzaje, a ich ilość będzie zależeć od przyjętych kryteriów. Głównie rozróżnia się je jednak ze względu na zastosowanie, dlatego najczęściej spotkamy się z połączeniami nazywanymi mocnymi, szczelnymi oraz mocno-szczelnymi. Czasami zwraca się również uwagę na aspekt konstrukcyjny i dzieli je na tzw. zakładkowe i nakładowe, lub też na sposób ustawienia nitów, który może być jednorzędowy lub wielorzędowy. 

Możliwości jest zatem całkiem sporo, a każde z rozwiązań z pewnością dobrze wywiązuje się ze swojego zadania. Jedynym warunkiem jest jego prawidłowe wykonanie. Proces polega na umieszczeniu nitu we wcześniej wywierconym lub przebitym otworze oraz jego późniejszym zakuciu. Do tego celu można użyć młotka ręcznego, ale znacznie skuteczniej i szybciej można wypełnić to zadanie z pomocą młotka pneumatycznego lub nitownicy. Po tej czynności trzpień nitu jest odkształcany, tak by utworzyć z niego zakuwkę, czyli zamykającą część połączenia nitowego. Tak stworzone połączenie nitowe jest w stanie wytrzymać naprawdę duże obciążenia, a dana konstrukcja może służyć przez naprawdę długi czas, będąc odporną na jakiekolwiek uszkodzenia. 

Warto dodać, że do ich wykonania można użyć również nitonakrętek, takich jak nitonakrętka M10, która może stanowić alternatywę dla nitotrzpienia w określonych sytuacjach. Niezależnie jednak od tego który z detali użyjemy, trzeba zatroszczyć się o to, aby cechowały się one odpowiednią jakością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*