Gramofony na trwałe znalazły miejsce w wielu polskich domach. Gwarantują unikalną jakość odsłuchu, która wiele osób skłania do ich zakupu. Gramofony są urządzeniami w dużym stopniu analogowymi, co stanowi kolejny ich atut, ale również słabą stronę. Urządzenia te są w dużym stopniu podatne na różnego typu uszkodzenia i nadwyrężenia. Poniżej podpowiadamy jak zadbać o swój gramofon, by zachował swoją sprawność jak najdłużej.
Najważniejszym zagrożeniem jest zbierający się kurz, który jest niestety przyciągany przez elektryczność. Osadza się na powierzchni płyt, wnikając w ich strukturę oraz rowki. Zanieczyszczenia mogą także przenikać do obudowy gramofonu, czyniąc spustoszenie w jego wnętrzu. Niestety, ale kurz powoduje zakłócenia, które przekładają się na emitowane w trakcie odsłuchu dźwięki.
W pierwszym kroku należy więc oczyścić igłę, używając do tego specjalnego antystatycznego płynu. Można też posłużyć się w tym celu szczoteczkami o delikatnym i krótkim włosiu. W specjalistycznych sklepach znajdziesz gotowe zestawy przeznaczone do czyszczenia gramofonów i igieł.
Ważnym punktem w konstrukcji jest wkładka gramofonowa, czyli element odpowiedzialny za zmianę ruchu igły na sygnał elektryczny. Wkładki gramofonowe mają zazwyczaj ruchomy magnes lub ruchomą cewkę. Niestety, ale samodzielna naprawa wkładki może okazać się dość trudna lub niemożliwa. Wówczas, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zakup nowej wkładki. Polecamy produkty od Ortofon, odznaczające się najdłuższą żywotnością.
Na koniec warto podpowiedzieć, że niezależnie jaki element gramofonu pragniesz oczyścić, należy unikać alkoholu etylowego lub płynów palnych. Ich używanie to często popełniany błąd przez osoby nieznające się konstrukcji gramofonów.