Jak podłączyć gniazdko?

Jak podłączyć gniazdko?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gniazdko elektryczne to jeden z elementów codziennego użytku, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Oprócz tego, aby dobrze działało ważne jest to, aby zapewniało bezpieczeństwo. Wiele ciekawych modeli można zakupić m.in. na https://www.elektromarketania.pl/. Konstrukcja obecnie dostępnych gniazdek jest już o wiele bardziej przemyślana niż jeszcze kilkanaście lat temu, jednak wciąż zdarzają się przypadki problemów z montażem.

W jaki sposób podłączyć gniazdko?

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem montażu jest upewnienie się, że napięcie zostało odłączone, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa. Później warto upewnić się, że posiadamy niezbędne narzędzia. Są to próbnik, śrubokręt, a także cęgi i szczypce. Kiedy już wszystko zostało przygotowane należy sprawdzić, które przewody są ochronne, fazowe oraz neutralne. W zależności od tego, jaką wersję gniazdka mamy rozpoczynamy połączenia.

Jeśli w puszce znajdują się trzy przewody, to oznacza, że mamy do czynienia z systemem TN-S. To oznacza, że przewód ochronny musimy podłączyć do bolca uziemiającego. Przewód fazowy musi zostać połączony ze złączem umieszczonym po lewej stronie. Po prawej stronie jest miejsce na łączenie złącza i przewodu naturalnego.

Stary układ, czyli TN-C charakteryzuje obecność dwóch przewodów. Należy tutaj pamiętać o mostkowaniu od PEN do N. Kolejnym etapem jest już wsunięcie gniazdka do puszki. Różne wersje umożliwiają mocowanie za pomocą wkrętów lub pazurków. Gdy to zrobimy pozostaje nam włączenie bezpieczników i sprawdzenie czy gniazdko działa. Ciekawymi rozwiązaniami jeśli chodzi o instalacje elektryczne są również regulatory.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*