Jak posadzić gości na weselu?

Jak posadzić gości na weselu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowania do wesela obejmują wiele miesięcy starannego planowania i wiele wysiłku. Wszystko po to, by ostatecznie całe wydarzenie przebiegło w pełni po myśli Pary Młodej. Jednym z najważniejszych punktów organizacyjnych, będzie z pewnością ustalenie, w jakiej konfiguracji będą siedzieli goście na samej sali. Pewnych reguł trzeba przestrzegać ze względu na zachowanie taktu, a inne wpływają na to, jak będą się czuli uczestnicy wydarzenia. Niezbędny będzie natomiast plan stołów weselnych, który ustala przyszłe małżeństwo. Może w tym pomóc menedżer wynajmowanej sali, lecz kluczowa będzie tutaj znajomość poszczególnych osób, a taką wiedzę będzie miała najważniejsza tego dnia para. Na co trzeba zatem zwrócić uwagę, w kontekście rozmieszczenia gości?

Odpowiedni układ stolików i dobór poszczególnych grup

Obecnie rzadko spotyka się już długie, podłużne stoły i na salach weselnych dominują raczej meble, które pomieszczą przy sobie osiem czy dziesięć osób. Z tego względu wszystkich gości trzeba podzielić na takie właśnie grupy i należy to robić w bardzo przemyślany sposób. Uczestnicy zgromadzeni przy jednym stole powinni czuć się swobodnie w takim zestawieniu, gdyż będą mogli rozmawiać na interesujące ich tematy, a przez to wspólnie bawić się przez cały wieczór. Najlepiej wybierać grupy, które już się znają, gdyż atmosfera z pewnością będzie wtedy lepsza. Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto kierować się wiekiem i zainteresowaniami poszczególnych ludzi, ponieważ ułatwi to ich integrację. Z tego względu nieoceniona jest wiedza Pary Młodej, która doskonale zna wszystkich zaproszonych, więc powinna poradzić sobie z takim zadaniem. Rozsądnie będzie też rozmieścić rodzinę Panny Młodej przy jednych stolikach, a krewnych Pana Młodego przy innych. Dotyczy to w szczególności starszych członków rodu, którzy będą się lepiej czuli w swoim towarzystwie. Nieco większą swobodę można zachować wśród młodych osób, które łatwiej się ze sobą porozumieją. Tak czy tak, integracja pomiędzy dwiema rodzinami, zachodzi przede wszystkim na parkiecie czy przy stanowiskach z przekąskami i napojami, więc przy samych stolikach lepiej zachować jest rozsądny podział. Wiekowi uczestnicy wydarzenia, powinni być też usadowieni w dalszej odległości od miejsca do tańców czy głośników, gdyż zbyt intensywne dźwięki i większy zgiełk, mogłyby im przeszkadzać. Jeśli na weselu ma być sporo dzieci w wieku szkolnym, to można posadzić je przy jednym stoliku. Warto zadbać wtedy o animatora czy animatorkę, która zapewni im atrakcje dostosowane do ich zainteresowań. W przypadku bardzo małych dzieci lepszym pomysłem jest pozostawienie ich przy rodzicach, na specjalnie dostosowanych do tego stołkach. Osoby nastoletnie należy sadzać wśród dorosłych, gdyż stolik dziecięcy nie będzie już dla nich odpowiedni i będą się przy nim czuły nieswojo. Sam układ mebli powinien być dostosowany do rangi gości. Najbardziej widocznym punktem, często różniącym się również dekoracjami, jest oczywiście stół prezydialny. To przy nim siedzą nowożeńcy oraz wytypowane nich nie osoby. Najczęściej są to świadkowie, wraz z ewentualnymi towarzyszami.

Jeśli pozwala na to miejsce, to można tam umieścić także rodziców, choć ci często czują się bardziej komfortowo, w gronie starszych członków rodziny. Z tego względu najbliżej stołu prezydialnego, należy posadzić rodziców oraz dziadków, następnie pozostałych członków rodziny, a dopiero potem znajomych czy zaproszonych na wesele współpracowników. Zasady savoir-vivre wymagają, by kobiety i mężczyzn usadzić na zmianę. Obok siebie powinni siedzieć narzeczeni czy małżeństwa. Oczywiście można tutaj stosować pewne odstępstwa, jeśli Panna Młoda czy Pan Młody uznają, iż zwiększy to komfort gości. Należy też zwrócić uwagę na to, by nie sadzać w pobliżu siebie osób skłóconych oraz o diametralnie różnych poglądach, gdyż mogłoby to prowadzić do niepotrzebnych sprzeczek. Ze względów organizacyjnych przy wejściu na salę powinna się znaleźć rozpiska, dzięki której każdy bez problemu odnajdzie swoje miejsce. Obok może być ustawiona weselna księga gości, jeśli Para Młoda zdecydowała się na taki gadżet. Trzeba również pamiętać o winietkach przy samych stolikach.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*