Jak się przygotować do kupna nieruchomości?

Jak się przygotować do kupna nieruchomości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Inwestycja w nieruchomość

Zakup nieruchomości stanowi dla nabywcy poważną inwestycję. Wiele z nich jest finansowanych poprzez zaciąganie kredytów bankowych. W związku z tym dołożenie wszelkich starań, aby nabywca był dobrze zabezpieczony co do legalności i uczciwości transakcji jest bardzo istotne.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Podstawowym źródłem na temat stanu prawnego nieruchomości jest Księga Wieczysta. Jest to forma rejestru publicznego przedstawiającego stan prawny nieruchomości, prowadzonego przez Sądy Rejonowe – Wydziały Ksiąg Wieczystych. Znaleźć tam można informacje na temat tego jakie prawa i komu przysługują do danej nieruchomości. Sprawdzenie stanu prawnego powinno odbyć się w dniu zakupu nieruchomości, a dzięki elektronicznej bazie ksiąg wieczystych dostępnej na stronie internetowej – www.ekw.ms.gov.pl – jest niezwykle proste i może odbyć się nawet na krótko przed podpisaniem aktu notarialnego. Sprawdzeniu podlega głównie akt III księgi zawierający informację na temat praw, roszczeń i ograniczeń obciążających nieruchomość. W dziale IV znajdują się informacje o obciążeniach hipotecznych. Numer Księgi wieczystej nabywca otrzymuje od sprzedającego, przy czym dobrze jest osobiście spisać taki numer z Aktu Notarialnego, który przenosi prawa własności na aktualnego właściciela. Dokładnemu sprawdzeniu w Akcie

Notarialnym powinny podlegać:

  • adres nieruchomości
  • powierzchnia
  • dane obecnych właścicieli
  • przynależność do obrębu geodezyjnego

    Ponadto numer księgi wieczystej można uzyskać we właściwych dla danego obszaru Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Tak uzyskana informacja da nabywcy pewność, że numer księgi wieczystej jest odpowiedni, a przeniesienie praw na nabywcę odbędzie się bez ryzyka polegającego na tym, że nieruchomość będzie obciążona ukrytymi zależnościami. Ponadto należy uwzględnić konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilno-prawnych i taksy notarialnej przez kupującego. Informacji na temat wysokości tych opłat udzieli klientowi każdy notariusz. Orientacyjnie należy przyjąć około 2,5-3% wartości nieruchomości na pokrycie podatku i taksy notarialnej.

Artykuł napisany we współpracy z Extra – nieruchomości Szczecin.

Szukasz mieszkania do kupna? Sprawdź oferty:
http://www.extra.pl/oferty-nieruchomosci,MIESZKANIE,SPRZEDA%C5%BB,brak.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*