Zakup nieruchomości stanowi dla nabywcy poważną inwestycję. Wiele z nich jest finansowanych poprzez zaciąganie kredytów bankowych. W związku z tym dołożenie wszelkich starań, aby nabywca był dobrze zabezpieczony co do legalności i uczciwości transakcji jest bardzo istotne.
Podstawowym źródłem na temat stanu prawnego nieruchomości jest Księga Wieczysta. Jest to forma rejestru publicznego przedstawiającego stan prawny nieruchomości, prowadzonego przez Sądy Rejonowe – Wydziały Ksiąg Wieczystych. Znaleźć tam można informacje na temat tego jakie prawa i komu przysługują do danej nieruchomości. Sprawdzenie stanu prawnego powinno odbyć się w dniu zakupu nieruchomości, a dzięki elektronicznej bazie ksiąg wieczystych dostępnej na stronie internetowej – www.ekw.ms.gov.pl – jest niezwykle proste i może odbyć się nawet na krótko przed podpisaniem aktu notarialnego. Sprawdzeniu podlega głównie akt III księgi zawierający informację na temat praw, roszczeń i ograniczeń obciążających nieruchomość. W dziale IV znajdują się informacje o obciążeniach hipotecznych. Numer Księgi wieczystej nabywca otrzymuje od sprzedającego, przy czym dobrze jest osobiście spisać taki numer z Aktu Notarialnego, który przenosi prawa własności na aktualnego właściciela. Dokładnemu sprawdzeniu w Akcie
Notarialnym powinny podlegać:
Ponadto numer księgi wieczystej można uzyskać we właściwych dla danego obszaru Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Tak uzyskana informacja da nabywcy pewność, że numer księgi wieczystej jest odpowiedni, a przeniesienie praw na nabywcę odbędzie się bez ryzyka polegającego na tym, że nieruchomość będzie obciążona ukrytymi zależnościami. Ponadto należy uwzględnić konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilno-prawnych i taksy notarialnej przez kupującego. Informacji na temat wysokości tych opłat udzieli klientowi każdy notariusz. Orientacyjnie należy przyjąć około 2,5-3% wartości nieruchomości na pokrycie podatku i taksy notarialnej.
Artykuł napisany we współpracy z Extra – nieruchomości Szczecin.
Szukasz mieszkania do kupna? Sprawdź oferty:
http://www.extra.pl/oferty-nieruchomosci,MIESZKANIE,SPRZEDA%C5%BB,brak.html.