Kratki wentylacyjne – czy są ważne?

Kratki wentylacyjne – czy są ważne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kratka wentylacyjna to jeden z najważniejszych elementów występujących w całej instalacji kominkowej. By spełniała swoją rolę we właściwy sposób, musi zostać odpowiednio dobrana. Na czym tak właściwie polega jej rola i dlaczego jest tak ważna? Odpowiedzi przedstawiamy w poniższym artykule.

Dlaczego kratka wentylacyjna jest niezbędna?

Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym jest kratka wentylacyjna. Otóż jest to zakończenie kanałów, których zadaniem jest rozprowadzanie ogrzanego powietrza wychodzącego z kominka. Jest ono nawiewane zarówno przy wykorzystaniu metody grawitacyjnej, jak i mechanicznej. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na model wybieranej kratki.

Miejscem, w którym instaluje się kratkę wentylacyjną, jest najczęściej czopuch obudowy kominkowej. Może być umiejscowiona również w ścianie. Poza funkcją praktyczną kratki mogą pełnić również funkcję dekoracyjną i stanowić element wystroju danego pomieszczenia. Dodatkowo mogą służyć do zasłonięcia otworów wentylacyjnych.

Decydując się na montaż kominka w swoim domu, musimy uwzględnić instalację co najmniej kilku kratek. Jedna z nich z pewnością powinna znajdować się w górnej części obudowy kominka. W górnych częściach zalecane jest użycie kratek wentylacyjnych podstropowych. Powinny się także znaleźć takie, które będą znajdować się na ścianie i suficie, gdyż pomogą one w rozprowadzaniu powietrza po całej powierzchni domu. Niejeden kratki wentylacyjne metalowe producent oferuje szeroki wybór tych produktów, z których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*