Jak utwardza się metale?

Jak utwardza się metale?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w przemyśle na całym świcie są metale różnego typu. Najbardziej popularnym metalem jest niewątpliwie stal oraz metale kolorowe, takie jak miedź czy aluminium. Produkty ze stali możemy spotkać prawie, że w każdej dziedzinie naszego życia w przeróżnych postaciach, zarówno czystych jak i w powiązaniu z innymi metalami oraz materiałami z tworzyw naturalnych i sztucznych.

Czy stal może być jeszcze twardsza?

Aby wykorzystywać metale lub nawet konkretnie stal w różnych warunkach i temperaturach, niekiedy należy przeprowadzić dodatkowe procesy utwardzające poszczególne materiały. Jednym z najstarszych sposobów utwardzania stali jest jej hartowanie, czyli poddawanie działaniu bardzo wysokich temperatur. Jednak nie jest to jedyny sposób na zmianę twardości metali. Metale możemy również zabezpieczać i utwardzać przez galwanizację, czyli osadzanie cienkich powłok jednego metalu na drugim, nawet z wykorzystaniem metod elektromechanicznych zwanych kataforezą. Dzięki takiemu procesowi w efekcie końcowym możemy otrzymać produkt twardszy od metali składowych.

Utwardzanie różnych metali i zabezpieczanie ich przed korozją na chwilę obecną może przebiegać na bardzo dużo różnych sposobów w zależności od wymagań co do efektu końcowego. Dość dobrze poszczególne procesy galwanizacji zostały opisane na stronie https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/, gdzie również możemy skorzystać z profesjonalnych usług jednej z firm z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*