W jakich dziedzina przemysłu wykorzystywane są silniki elektryczne?

W jakich dziedzina przemysłu wykorzystywane są silniki elektryczne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silniki elektryczne obecne są w otaczającym nas świecie w miejscach, gdzie często nie jesteśmy tego świadomi. Nie inaczej jest w przemyśle. Stanowią one często części składowe bardziej rozbudowanych maszyn lub spełniają oddzielne zadania. Gdzie dokładnie w przemyśle wykorzystywane są silniki elektryczne?

Dlaczego stosuje się silniki elektryczne?

W większości zastosowań przemysłowych silniki elektryczne podbiły świat zastępując silniki innego typu. Stało się tak ze względu na mnogość ich zalet w typowych działaniach. Silniki elektryczne w porównaniu do chociażby silników spalinowych cechują się przede wszystkim dużo większą sprawnością, możliwością precyzyjnego sterowania ich prędkością oraz momentem obrotowym, dzięki wykorzystaniu systemów umożliwiających precyzyjną kontrolę nad ich pracą.

Zastosowanie silników elektrycznych w przemyśle

Silniki elektryczne są głównym elementem wielu maszyn przemysłowych jak chociażby pomp, sprężarek, wentylatorów, frezarek, czy nawet robotów przemysłowych. Do ich zadań należy także obsługa wszelakich napędów, w tym linii produkcyjnych. W zależności od zastosowania dobiera się silniki o odpowiednich właściwościach, jak moc, wymiary, czy osiągany maksymalny moment obrotowy lub możliwość pracy w łatwopalnym środowisku.

W aplikacjach wymagających dużego momentu obrotowego używa się wolnoobrotowych silników elektrycznych, natomiast do zastosowań wymagających większej precyzji używa się mniejszych silników z przekładniami i możliwością dokładnego sterowania przy użyciu sterowników. Szerokie możliwości silników elektrycznych powodują, że stosuje się je we wszystkich dziedzinach przemysłu, od wydobywczego i energetycznego, przez przemysł samochodowy aż po przemysł chemiczny, czy spożywczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*