Jakie urządzenia powinny być w fabrykach?

Jakie urządzenia powinny być w fabrykach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakład przemysłowy może być niebezpiecznym miejscem. Wiele zależy oczywiście od charakteru produkcji. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom maksimum bezpieczeństwa. Jednym z najlepszych środków do osiągnięcia tego celu jest nabycie odpowiedniego wyposażenia.

Jak dzielimy sprzęt ochronno-prewencyjny?

Urządzenia w zakładzie można ogólnie podzielić na pomiarowo-detekcyjne oraz ochronne. Każdy z tych dwóch typów zawiera dodatkowo w sobie ekwipunek użytku indywidualnego oraz zbiorowego. Do urządzeń detekcyjnych użytku indywidualnego, zaliczyć możemy na przykład przenośny detektor gazów. Urządzeniami protekcji zbiorowej będzie system przeciwpożarowy lub prysznic awaryjny.

W co inwestować?

Nie ma sensu oszczędzać, kiedy idzie o zdrowie lub życie – to wiadome. W przypadku osób zatrudnionych w fabryce nie jest inaczej. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma żadnego pola manewru. Wybór jednak powinien być poprzedzony odpowiednią analizą zagrożeń. Dla przykładu – w wielu miejscach istnieje konieczność użycia maski z pochłaniaczem. Koszt maski niepełnej z ochroną tylko dróg oddechowych bywa sporo mniejszy, ale w masce pełnotwarzowej człowiek posiada zabezpieczenie na niemal każdą okoliczność. Ocena ryzyka, jakie występuje na konkretnym stanowisku, pozwala na dobranie odpowiedniej ilości środków ochrony o odpowiednim stopniu zabezpieczenia, bez obawy, że w danym przypadku ochrona ta będzie za niska. Jest to niezwykle istotne zarówno osób zatrudnionych, jak i dla pracodawcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*