Kiedy i jak pobiera się krew?

Kiedy i jak pobiera się krew?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Krew jest pobierana przez pracowników ochrony zdrowia w wielu rożnych sytuacjach. Czasami może się zdarzyć, iż pacjent idąc do lekarza pierwszego kontaktu „po leki” dostanie zlecenie na pobranie materiału do badania. Wynika to z potrzeby kontroli parametrów takich jak morfologia w celu przeciwdziałania szkodliwym dla zdrowia chorobom. Poza tym krew pobiera się także podczas, kiedy pacjent przebywa w karetce pogotowia np. po wypadku drogowym albo innym. Oczywiście z ewentualnością konieczności pobrania krwi żylnej należy się liczyć w sytuacji wizyty u różnych lekarzy specjalistów. Niestety lekarz pierwszego kontaktu nie może zlecić bezpłatnie wszystkich potrzebnych do postawienia pełnej diagnozy badań. 

Jak przebiega proces poboru krwi?

Do poboru krwi uprawniona jest tak naprawdę większość personelu medycznego – lekarz, pielęgniarka, czy też ratownik medyczny. Niemniej jednak każdego z nich obowiązują te same zasady bezpieczeństwa. Należy do nich przede wszystkim zdezynfekowanie rąk przed nałożenie rękawiczek. Warto pamiętać, iż rękawiczki nitrylowe chronią przed potencjalnym zakażeniem, podobnie jak wcześniejsze odkażenie rąk. Następnie pracownik musi zdezynfekować skórę w okolicy wkłucia i wykonać samo wkłucie.

Pracownicy medyczni bardzo często zakładają wenflony, gdyż badania z krwi zazwyczaj nie są jednorazowe, szczególnie u pacjentów hospitalizowanych na oddziałach. Z tego powodu powinni być oni zaopatrzeni w stosowny sprzęt. Wenflon odpowiedni do wkłucia u większości pacjentów można znaleźć na https://emedical24.pl/pl/p/WENFLON-kaniula-1%2C3x45-G18x1-34-ZIELONY-KD-FIX/851. Jest to idealne rozwiązanie, dla każdego, kto chociaż czasami wykonuje wkłucie do żyły za pomocą takiego sprzętu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*