Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody wciąż należą do produktów, które znacząco tracą na wartości natychmiast po zakupie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup samochodu używanego, zamiast „prosto z salonu”. Zdecydowanie pozytywny przy zakupie używanego auta jest aspekt ekonomiczny – inwestując o wiele mniejszą kwotę można nabyć pojazd, który w pełni będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Na co jednak zwrócić uwagę kupując używany samochód, aby transakcja nie okazała się fiaskiem?

  1. Silnik – dobrze jest odbyć jazdę próbną i sprawdzić, czy obroty silnika nie falują i czy pracuje on równo na każdym biegu. Zaglądając pod maskę samochodu zwróćmy uwagę, czy silnik nie był myty – zbyt czysty może oznaczać, że poprzedni właściciel chciał ukryć jakiś defekt, np. wycieki oleju silnikowego.
  2. Stan blacharki – szczególną uwagę zwróćmy na progi samochodu. Powinny być wolne od plam rdzy i bąbli odchodzącego lakieru. Przerdzewiałe progi mogą świadczyć o tym, że również podłoga samochodu jest w kiepskim stanie, a naprawa może być w tym przypadku bardzo kosztowna.
  3. Klimatyzacja – jeśli nie możemy jej włączyć a poprzedni właściciel upiera się, że na pewno działa, tylko dawno nie była napełniana, prośmy o udowodnienie. Klimatyzacja długo nieużywana często nie wraca już do sprawności a dodatkowo staje się siedliskiem niebezpiecznych bakterii i grzybów.
  4. Inne elementy mechaniczne takie jak hamulce, stan opon, sprzęgła itd. Jeśli nie posiadamy wiedzy i umiejętności, aby samodzielnie przeprowadzić kontrolę, dobrze jest udać się z samochodem do stacji diagnostycznej. Uwaga – stację należy wybrać samodzielnie, ponieważ wtedy uniknie się „podstawionego” mechanika działającego w duecie z nieuczciwym sprzedawcą.

Jadąc na oględziny samochodu do osoby prywatnej dobrze mieć ze sobą wzór umowy kupna – sprzedaży samochodu. Pojazdy w dobrym stanie zwykle nie czekają długo na nowego nabywcę, więc umowa może dać nam pierwszeństwo zakupu. Szerokiej drogi!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kamil 04.09.2017

    Właśnie przymierzam się do kupna samochodu, pomocny artykuł, pozdrawiam!