Moto & Tech

Jakie zasady zobowiązany jest przestrzegać kierowca wypożyczający tymczasowo dane auto?

Wypożyczając tymczasowo samochód, musimy liczyć się z licznymi zasadami i obowiązkami, które na nas spoczywają. Wiele z nich nie trzeba by nawet przytaczać, są raczej oczywiste i każda rozsądna osoba jeżdżąca nie swoim samochodem będzie przestrzegać ich niezależnie od umowy. Żeby jednak mieć pewność, że nie robimy niczego niezgodnego z zasadami, warto się z nimi zapoznać, choćby kontaktując się z wybraną wypożyczalnią aut w Warszawie czy innym większym mieście w Polsce. Oczywiście, artykuł ten przedstawia tylko poglądowe zasady, które stosuje większość firm zajmujących się wynajmem. Przed podpisaniem umowy najmu zawsze należy zapoznać się z regulaminem konkretnego usługodawcy, niektóre punkty mogą się znacznie różnić. 

Zasady z tytułu najmu

Najważniejszą zasadą najmu jest to, że w czasie trwania usługi, to właśnie wynajmujący ponosi odpowiedzialność finansową. Zakres tej odpowiedzialności jest zależny oczywiście od tego, co jest w niej zapisane w umowie. Zazwyczaj dotyczy ona wszystkich szkód i zdarzeń spowodowanych z winy użytkującego i nieobjętych ubezpieczeniem oraz tych objętych wyłącznie ubezpieczeniem AC. Przewiduje się także różne kary za używanie samochodu niezgodnie z przeznaczeniem. 

Trzeba pamiętać też, że nie oddanie samochodu w terminie skutkuje naliczeniem kary w wysokości 200% stawki dziennej najmu lub wyższej. Auto nie może też być dalej podnajmowane ani udostępniane osobom innym niż wskazane w umowie. Zabrania się też wykorzystywania samochodu do holowania czy odpłatnego przewozu osób i rzeczy. Transport zwierząt jest dozwolony tylko w stosownych klatkach i pojemnikach transportowych. Ewentualne przedłużenie wynajmu musimy odpowiednio wcześnie zgłosić usługodawcy. 

Obowiązki ciążące na najemcy

W związku z tym, że osoba wynajmująca jest odpowiedzialna za samochód, musi o niego odpowiednio dbać. Kategorycznie zakazuje się palenia, spożywania posiłków oraz napoi w wynajętym aucie. Własnym kosztem musimy też dbać o poziom paliwa, oleju, płynu chłodzącego i hamulcowego oraz ciśnienie w oponach. Tak samo, jeśli przepali się jakaś żarówka, musimy ją wymienić.

Przed zwróceniem pojazdu należy zadbać o czystość wewnątrz i umyć karoserię, przy czym nie można tego robić na myjni automatycznej. Jeśli odbieramy samochód z określoną ilością paliwa, przed oddaniem musimy zatankować do tego samego poziomu (zazwyczaj jest to pełny bak). Jeśli w trakcie użytkowania dojdzie do usterki lub awarii, nie możemy wykonywać żadnych napraw bez zgody wynajmującego. Oczywiście musimy się też stosować do wszystkich obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Zostaw komentarz

Pola wymagane zostały oznaczone gwiazdką*

11 − 2 =