Niedostateczna ostrość widzenia to jeden z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu okulistycznego. Znaczne obniżenie ostrości może wynikać zarówno z czynników genetycznych, jak i typowo środowiskowych. Nierzadko też powodem jest konkretna choroba oczu – np. krótkowzroczność lub astygmatyzm. Podstawowe narzędzie wykorzystywane do stwierdzenia ułomności w omawianym zakresie to optotyp, czyli tablica ze znakami o zróżnicowanej wielkości.
Do podstawowych przyczyn złej ostrości widzenia zaliczamy wieloletnią pracę przed komputerem, kiepskie oświetlenie miejsca pracy, geny oraz naturalne starzenie się narządu wzroku o charakterze fizjologicznym. Często też problem ten wynika bezpośrednio z krótkowzroczności, która objawia się niewyraźnym widzeniem przedmiotów i obiektów znajdujących się w znacznej odległości. W tym przypadku główne symptomy to nieustanne mrużenie oczu, kłopoty z odczytywanie liter zapisanych na szkolnej tablicy, siadanie w minimalnej odległości od telewizora i przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała w trakcie czytania.
Powodem słabej ostrości może też być nadwzroczność (niedostateczne widzenie obiektów z bliska), astygmatyzm (zamazane linie poziome) lub starczowzroczność. Wymienione wady koryguje się przeważnie noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych, a nieco rzadziej operacjami z użyciem lasera. Dodajmy, że przyczyną słabej ostrości widzenia jest również nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Do jego pomiaru wykorzystuje się tonometr aplantacyjny, dostępny m.in. w tym specjalistycznym sklepie online: https://www.krak-optic.pl/produkty/tonometr-aplanacyjny-rodenstock-tat-100r/.