Badania NDT (z ang. non destructive testing) umożliwiają sprawdzenie dokładne sprawdzenie konstrukcji i wykrycie wad materiałowych w konkretnych obiektach. Najczęściej przy ich pomocy sprawdza się stan szkieletów stalowych, które pod wpływem czasu ulegają stałej degradacji. Oczywiście, da się też badać w ten sposób niemetale, ale to zdarza się rzadziej. Czy pozwalają one uzyskać precyzyjne informacje na temat badanych materiałów i obiektów?
Ich historia zaczyna się w drugiej połowie XIX w., gdzie prostymi sposobami sprawdzano łączenia torowiska powstającej dopiero kolei. Nowoczesne techniki tych badań pozwalają obecnie na wykorzystanie ich w wielu przypadkach. Mogą się one przydać, chociażby przy badaniu korozji instalacji wodno-kanalizacyjnej, która znajduje się głęboko pod ziemią. Ich dokładność pozwala nawet zbadać grubość ścianek rury i głębokość rdzawych wżerów. Dzięki nieinwazyjnej naturze doskonale nadadzą się do okresowych badań stanu poszczególnych instalacji, nie tylko w przypadku kanalizacji, ale też przykładowo – ukrytych kabli. Pozwoli to zapobiec ich potencjalnym awariom.
O dokładności pomiaru w dużej mierze będzie decydowała jakość sprzętu, w który wyposażona jest dana firma. Najlepsze urządzenia i referencje od klientów ma: https://ndtgorka.com.pl/. W ich ofercie można znaleźć całą gamę różnych rodzajów badań nieniszczących. Od prostych ocen wizualnych do wykorzystania ultradźwięków i termowizji. Wybiera się je w zależności od rodzaju badanego wyrobu, jego położenia lub właściwości badanego materiału.