Wybór ogrzewania do mieszkania

Wybór ogrzewania do mieszkania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Decyzja o wyborze systemu ogrzewania domu lub mieszkania to strategiczna decyzja, którą musimy podjąć jeszcze na etapie planowania. Aktualnie od sposobu ogrzewania zależy komfort życia, wydatki na eksploatację, a także stałość, które przekładają się na jakość życia. Coraz częściej posłuch mają także kwestie ekologii. Warto poznać możliwe do wyboru systemy ogrzewania.

Najpopularniejszym typem jest ogrzewanie gazowe uważane za najbardziej naturalne spośród konwencjonalnych źródeł energii. Jest ono mało wymagające w obsłudze. Gazowa technologia grzewcza to głównie kotły tradycyjne i kondensacyjne. Mogą służyć do centralnego ogrzewania i jako źródło przygotowania ciepłej wody. Z kolei ogrzewanie na bazie oleju opałowego zyskało sukces dzięki małym cenom tego surowca w ubiegłej dekadzie. Ze względów konsumpcyjnych jest analogiczny do gazu. Niemniej jednak niezbędne są charakterystyczne zbiorniki na olej, a procesowi spalania towarzyszy transmisja tlenków węgla, siarki oraz azotu, co nie jest zbyt ekologiczne.

Jeszcze innym typem ogrzewania domu jest energia elektryczna. Uchodzi ona za najdroższy system ogrzewania domu, lecz jest bezkonkurencyjny ze względu na wygodę oraz komfort. Ogrzewanie na prąd nie wymaga odrębnych pomieszczeń typu kotłownia, nie ma także konieczności kupna oraz montażu urządzeń grzewczych, np. kotłów. Ten niekrępujący układ coraz częściej występuje w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i alternatywnymi źródłami energii.

Ostatnim wartym uwagi typem ogrzewania jest tzw. centralne ogrzewanie. Paliwa stałe wymagają rozważnego magazynowania w dużej kotłowni oraz pieca, a ich efektywność w ogóle nie przewyższa pozostałych źródeł. Poza tym spalanie drewna czy węgla przyczynia się do zanieczyszczania środowiska.

Jeśli szukasz taniego ogrzewania do mieszkania, to jednym ze sposobów jest infrapanel – nowoczesny i wydajny grzejnik elektryczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*