Co warto sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Co warto sprawdzić przed zakupem nieruchomości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup własnego mieszkania jest marzeniem wielu osób. Obecnie warunki kredytów są zachęcające, aby pokusić się o kredyt hipoteczny i wreszcie kupić wymarzone gniazdko. Warto jednak mieć na uwadze, że zakup nieruchomości wiąże się z przejściem wielu procedur. Niestety sami sprzedawcy nie zawsze też mają o nich pojęcie, a nawet mogą zataić ważną informację. Jak ustrzec się niekorzystnej transakcji?

Trzy kroki do własnej nieruchomości

Przede wszystkim warto znać realia rynku nieruchomości w okolicy, w jakiej planujemy zakup. Pierwszy krok to sprawdzenie cen rynkowych, aby wiedzieć, ile pieniędzy trzeba odłożyć lub jak wysoki kredyt będzie nam potrzebny. Drugi krok to znalezienie interesującego obiektu. A trzecim będzie sam zakup i formalności z nim związane. Jednakże sporo osób zapomina, że nieruchomości mogą mieć różne obciążenia czy nieuregulowany stan prawny.

Zanim więc przejdziemy do kroku trzeciego, dobrze jest sprawdzić księgi wieczyste obiektu. Taką usługę może dla nas wykonać prawnik od nieruchomości. Zlecając specjaliście sprawdzenie, czy nieruchomość można kupić bez przeszkód, mamy pewność, że transakcja będzie dla nas korzystna. Niektórzy sprzedający mogą sami nie być świadomi tego, że oferowane przez nich mieszkanie nie może być sprzedane w prosty sposób. Dlatego dobrze jest zawsze sprawdzić, co mówi prawo i jakie są zapisy choćby we wspomnianych księgach wieczystych, aby mieć stuprocentową pewność, że podczas zakupu lub tuż po nim nie dojdzie do komplikacji. Oszczędzi nam to sporo czasu, ale i uchroni przed kłopotami prawnymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*