Toaleta to specyficzne miejsce, gdzie wszelkie bakterie mogą się rozwijać swobodnie i bez trudu rozprzestrzeniać po całej łazience. Niebezpieczne są zwłaszcza bakterie e-coli oraz shigelli, które wywołują takie nieprzyjemne objawy, jak biegunki, zatrucia pokarmowe czy wymioty. Podstawą dbania o higienę jest stosowanie kostki do wc, ale oprócz tego należy regularnie czyścić muszlę klozetową z użyciem odpowiednich preparatów i akcesoriów. Najlepiej robić to wieczorem, bezpośrednio przed pójściem spać.
Aby skutecznie walczyć z bakteriami, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w profesjonalny środek przeznaczony stricte do usuwania wszelkich zanieczyszczeń z sedesu. Pozostałe niezbędne produkty to m.in. preparat dezynfekujący, soda oczyszczona, gąbka, szczotka do szorowania oraz gumowe rękawiczki. Pierwszym krokiem jest posprzątanie toalety z wszystkiego, co się na niej znajduje. Następnie należy wlać szklankę sody oczyszczonej do wnętrza muszli, co pozwoli ją zdezynfekować i wyeliminować brzydki zapach. Oto kolejne etapy:
Dokładnie czyścimy zewnętrzną część i spłuczkę z brudu za pomocą gąbki nasączonej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
Czyścimy wstępnie wnętrze, wykorzystując w tym celu szczotkę i resztkę sody.
Wlewamy profesjonalny środek, upewniając się, że dotarł do każdego zakamarka.
Używamy szczotki do wyszorowania całości, a następnie zamykamy klapę i czekamy, aż detergent skutecznie wykona swoje zadanie.
Raz jeszcze czyścimy muszlę od wewnątrz, spłukując ją kilkakrotnie w trakcie całego procesu (minimum 5 razy).
Przemywamy szczotkę i dezynfekujemy ją poprzez spryskanie preparatem dezynfekującym. To samo robimy z rękawicami i gąbką.
Wycieramy do sucha całą muszlę, a na koniec przyczepiamy kostkę WC.
Jeśli zależy nam na maksymalnej skuteczności, konieczne stosujmy sprawdzone środki chemiczne. Są one dostępne na https://www.higiena.net.pl/.