Filtr paliwa w aucie – jak działa?

Filtr paliwa w aucie – jak działa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród wielu części samochodowych poszukujemy oszczędności i unikamy ich wymiany. Nie warto jednak robić tak w przypadku filtra paliwa, który choć jest niewielkim przyrządem to odgrywa bardzo ważną rolę. Wymiernie wpływa na jakość pracy silnika, a przez to całego pojazdu. Na jakiej zasadzie działa? 

W benzynie i dieslu

Działanie filtra polega na oczyszczaniu paliwa i obejmuje to zarówno samochody benzynowe, jak i te z olejem napędowym (w dieslu). Szczególnie ważna jest jego rola w tym drugim wariancie, gdyż benzyna jest łatwiejsza w filtrowaniu, z uwagi na mniejszą ilość zanieczyszczeń. Filtry zatrzymują między innymi piasek, rdzę, cząstki stali czy wodę oraz cząsteczki żywiczne, powstałe podczas utleniania oleju. Tym samym stanowią one ochronę dla silnika oraz elementów układu zasilania.

W przypadku benzyny stosowane są zwykle filtry przepływowe, natomiast w dieslu nakręcane lub określone wkłady dopasowane pod konkretny model silnika. Jest to fragment wymagający regularnej wymiany, lecz części samochodowe Alfa-Romeo mogą mieć pod względem eksploatacji odmienne wymagania niż podobne elementy od innego producenta. 

Regularna wymiana

Zależnie od tego jak intensywnie korzysta się z samochodu, wymianę filtra zaleca się zwykle co 15-30 tysięcy kilometrów. Należy zwrócić jednak uwagę na wytyczne, które producent określił w instrukcji. Z uwagi na szczególnie istotną rolę tego elementu w silnikach diesela, tam zalecana jest zamiana przed każdym sezonem zimowym, gdy jest on szczególnie mocno eksploatowany. Co ważne w większości modeli pojazdów wymiany można dokonać bez problemu na własną rękę, a takie części jak filtry można spokojnie kupić w internecie, np. na https://getparts.pl/marki/hyundai.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*