Jak przebiega terapia, stosowana przy występowaniu zaburzeń oddychania?

Jak przebiega terapia, stosowana przy występowaniu zaburzeń oddychania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jest wiele osób, które na co dzień cierpią z powodu rozmaitych zaburzeń oddychania. Do najpowszechniej występujących zaliczamy bezdech senny, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, rozedmę, chroniczne duszności, a także astmę. Wynikają one m.in. z nadmiernego zwężenia górnych dróg oddechowych, dysfunkcji tego obszaru organizmu, ewentualnie poważnych schorzeń serca. W terapii leczniczej wymienionych powyżej dolegliwości wykorzystuje się bardzo często koncentrator tlenu przenośny.

Czasami nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej

Wspomniany we wstępie koncentrator tlenu to maszyna dostarczająca organizmowi taką ilość czystego tlenu, która gwarantuje danej osobie swobodne oddychanie w ciągu dnia. W przypadku bezdechu sennego stosuje się natomiast specjalny aparat CPAP, wytwarzający w drogach oddechowych dodatnie ciśnienie, co całkowicie zapobiega ich niepożądanemu zapadaniu się podczas każdorazowego wdechu. Urządzenie to jest zawsze połączone z silikonową maską nosową albo nosowo-ustną.

Niekiedy koniczne jest noszenie przez pacjenta doustnej protezy zębowej lub szyny mechanicznej. Obie te konstrukcje działają na takiej zasadzie, że wysuwają żuchwę do przodu, a dzięki temu podstawa języka jest skutecznie odsuwana od tylnej ścianki gardła. Jeśli chodzi o farmakoterapię, to obecnie nie odgrywa ona istotnej roli w leczeniu zaburzeń oddychania. W skrajnych sytuacjach niezbędne jest natomiast leczenie operacyjne, polegające np. na wyprostowaniu przegrody nosowej, laserowej plastyce języczka albo podniebienia, poszerzeniu szczęki, wszczepieniu implantów podniebiennych czy podwieszeniu gości gnykowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*