Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w żłobku?

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w żłobku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy dzień w żłobku to jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka. Jest to nowy etap, który wymaga wielu dostosowań i zmian. Dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby ich dzieci czuły się tam komfortowo. Aby im w tym pomóc, poznaj kilka wskazówek, jak przygotować dzieci do pierwszego dnia w żłobku:

1. Porozmawiaj z dzieckiem

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, co będzie się działo. Staraj się nie wzbudzać w nim niepokoju i obaw, przedstawiając mu zbyt wiele szczegółów o tym, co wydarzy się pierwszego dnia w żłobku łódź. Nie zapominaj, że są jeszcze małe i potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowych sytuacji i ludzi. Bądź gotów na jego emocje – daj mu do zrozumienia, że jesteś przy nim i pozwól mu się oswoić ze swoimi obawami i lękami.

2. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

Dzień wcześniej przygotuj z dzieckiem wszystkie rzeczy, które będą mu potrzebne do żłobka: ubrania, drugie śniadanie, buty na zmianę itd. Zapytaj także dziecko, czy jest coś, co chciałoby ze sobą zabrać, aby czuć się tam bezpieczniej – może to być jego ulubiona zabawka albo ubranie, które będzie pachniało Twoimi perfumami. Również w ten sposób możesz dać dziecku odpowiednie wsparcie.

3. Wytłumacz mu, co będzie się działo

Wieczorem przed pójściem do żłobka porozmawiajcie o tym, co będzie się działo następnego dnia i wyjaśnijcie, dlaczego tak ważne jest, aby tam poszło (na przykład: „Będę tam na ciebie czekać po szkole”, „Nauczysz się wielu nowych rzeczy”, „Zdobędziesz przyjaciół” itp…). Opowiedz mu, co będzie tam robiło, aby wiedziało, co ich czeka i mogło się z tym oswoić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*