Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego roku w sezonie grzewczym (od listopada do lutego) właściciele domów jednorodzinnych z ogromną obawą patrzą na liczniki. Wszystko przez to, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat koszty za ogrzewanie regularnie rosły. Najwięcej płacą oczywiście osoby wykorzystujące źródła elektryczne i gazowe. Dlatego też wiele z nich decyduje się na konkretne rozwiązania, których celem jest znaczne zmniejszenie rachunków. Jednym z nich najprostszych i jednocześnie najbardziej efektywnych jest ocieplanie dachów.

Najlepiej zdecydować się na kilka opcji 

Pragnąc płacić mniej za ogrzewanie, w pierwszej kolejności postarajmy się o wykonanie solidnej izolacji termicznej całego domu. Jeśli zastanawiamy się, czym ocieplić poddasze, dach lub ściany, to najlepiej nadaje się do tego wełna mineralna z włókna szklanego, a także styropian grafitowy. Drugim krokiem jest zainstalowanie nowoczesnego urządzenia grzewczego. Może to być choćby kocioł z podajnikiem na ekogroszek, piec akumulacyjny lub tzw. pompa ciepła. Dodatkowo można się pokusić o założenie na dachu paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy jedynie o dokonywaniu regularnych przeglądów technicznych tych sprzętów i utrzymaniu ich w optymalnym trybie pracy. Oto pozostałe zalecane rozwiązania:

– zamiana tradycyjnych grzejników żeberkowych na płytowe i ich rozmieszczenie w tych pomieszczeniach, gdzie występują największe straty ciepła

– wyposażenie grzejników w innowacyjne termostaty, umożliwiające dokładne regulowanie temperatury (automatycznie lub zdalnie)

– regularne wietrzenie wnętrz w domu – najlepiej często, ale krótko 

– utrzymywanie stałej temperatury na poziomie około 20-21 stopni Celsjusza i nie – dopuszczanie do wychłodzenia mieszkania

– zamontowanie sprawnego systemu wentylacji (gwarancja braku wilgoci)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*