Jakie insekty są groźne dla człowieka?

Jakie insekty są groźne dla człowieka?

Negative Space/pexels.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju żyje ponad 30 000 insektów, ale jedynie kilka z nich może zagrozić człowiekowi i jego zdrowiu. Gatunki te należy omijać z daleka, ponieważ mogą nas one dotkliwie pokąsać albo zarazić niebezpieczną chorobą. Warto podkreślić, że co roku do szpitali trafia z tego powodu co najmniej kilka tysięcy osób, głównie tych uczulonych na toksyny zawarte w jadzie insektów. Występują u nich zazwyczaj różne komplikacje związane ze zdrowiem, a w skrajnych przypadkach wizyta w placówce medycznej kończy się nawet śmiercią.

Drobne maszyny do zarażania

Kontakt z groźnymi insektami jest możliwy nawet bez konieczności wizyty w egzotycznym państwie. W Polsce żyje bowiem cała grupa insektów, których ugryzienie może sprawiać duży ból i być niebezpieczne dla zdrowia. Jednym z takich owadów jest bez wątpienia trzmiel, zwany potocznie bąkiem, którego ciało pokryte jest drobnymi włosami i czarnymi paskami. Posiada on długie żądło z jadem, którego jednak nie pozostawia w ciele ofiary tak jak pszczoła. U osób uczulonych na jego jad może wystąpić wstrząs anafilaktyczny lub inne powikłania.

Kolejnym uciążliwym insektem występującym w Polsce jest komar. Ten malutki owad przenosi groźną chorobę, jaką jest malaria, dlatego ludzie często stosują opryski na komary w ogrodzie, aby zapobiec ich rozrodowi i rozplenianiu się. Nie mniej niebezpiecznym insektem jest meszka, żyjąca głównie na obszarach podmokłych. Stado tych drobnych szkodników potrafi niemiłosiernie pogryźć człowieka, często nawet do krwi. Co więcej, jeśli chmara meszek dostanie się do nosa ofiary, może nawet spowodować jej uduszenie.

Ostatnim naprawdę niebezpiecznym owadzim szkodnikiem żyjącym na terenie naszego kraju jest kleszcz, przystosowany do picia krwi. Nie wolno bagatelizować zagrożenia związanego z jego ugryzieniem, ponieważ przenosi chorobę zwaną boreliozą, która może trwać latami i być trudna do wyeliminowania. Najlepsze środki na kleszcze kupimy w wielu sklepach ogrodniczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*