Jakie zasady zobowiązany jest przestrzegać kierowca wypożyczający tymczasowo dane auto?

Jakie zasady zobowiązany jest przestrzegać kierowca wypożyczający tymczasowo dane auto?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wypożyczając tymczasowo samochód, musimy liczyć się z licznymi zasadami i obowiązkami, które na nas spoczywają. Wiele z nich nie trzeba by nawet przytaczać, są raczej oczywiste i każda rozsądna osoba jeżdżąca nie swoim samochodem będzie przestrzegać ich niezależnie od umowy. Żeby jednak mieć pewność, że nie robimy niczego niezgodnego z zasadami, warto się z nimi zapoznać, choćby kontaktując się z wybraną wypożyczalnią aut w Warszawie czy innym większym mieście w Polsce. Oczywiście, artykuł ten przedstawia tylko poglądowe zasady, które stosuje większość firm zajmujących się wynajmem. Przed podpisaniem umowy najmu zawsze należy zapoznać się z regulaminem konkretnego usługodawcy, niektóre punkty mogą się znacznie różnić. 

Zasady z tytułu najmu

Najważniejszą zasadą najmu jest to, że w czasie trwania usługi, to właśnie wynajmujący ponosi odpowiedzialność finansową. Zakres tej odpowiedzialności jest zależny oczywiście od tego, co jest w niej zapisane w umowie. Zazwyczaj dotyczy ona wszystkich szkód i zdarzeń spowodowanych z winy użytkującego i nieobjętych ubezpieczeniem oraz tych objętych wyłącznie ubezpieczeniem AC. Przewiduje się także różne kary za używanie samochodu niezgodnie z przeznaczeniem. 

Trzeba pamiętać też, że nie oddanie samochodu w terminie skutkuje naliczeniem kary w wysokości 200% stawki dziennej najmu lub wyższej. Auto nie może też być dalej podnajmowane ani udostępniane osobom innym niż wskazane w umowie. Zabrania się też wykorzystywania samochodu do holowania czy odpłatnego przewozu osób i rzeczy. Transport zwierząt jest dozwolony tylko w stosownych klatkach i pojemnikach transportowych. Ewentualne przedłużenie wynajmu musimy odpowiednio wcześnie zgłosić usługodawcy. 

Obowiązki ciążące na najemcy

W związku z tym, że osoba wynajmująca jest odpowiedzialna za samochód, musi o niego odpowiednio dbać. Kategorycznie zakazuje się palenia, spożywania posiłków oraz napoi w wynajętym aucie. Własnym kosztem musimy też dbać o poziom paliwa, oleju, płynu chłodzącego i hamulcowego oraz ciśnienie w oponach. Tak samo, jeśli przepali się jakaś żarówka, musimy ją wymienić.

Przed zwróceniem pojazdu należy zadbać o czystość wewnątrz i umyć karoserię, przy czym nie można tego robić na myjni automatycznej. Jeśli odbieramy samochód z określoną ilością paliwa, przed oddaniem musimy zatankować do tego samego poziomu (zazwyczaj jest to pełny bak). Jeśli w trakcie użytkowania dojdzie do usterki lub awarii, nie możemy wykonywać żadnych napraw bez zgody wynajmującego. Oczywiście musimy się też stosować do wszystkich obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*